Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Wiara: 24. rocznica kanonizacji św. Siostry Faustyny Kowalskiej

Ramówka
Facebook
Twitter
Darowizna

24 lata temu, 30 kwietnia 2000 roku papież Jan Paweł II kanonizował siostrę Faustynę – apostołkę Bożego Miłosierdzia. Tego dnia ustanowił także Święto Miłosierdzia dla Kościoła na całym świecie. 

Urodzona w 1905 roku Faustyna Kowalska podczas pobytu w zakonie wielokrotnie doznawała objawień Chrystusa – przypomniała przełożona płockiego klasztoru Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia, siostra Diana Kuczek. “To objawienie Jezusa Miłosiernego, tutaj w Płocku, rozpoczęło jej misję proroka miłosierdzia. Czyli tego, żeby przypomnieć na nowo całemu światu, że Bóg jest Bogiem pełnym Miłosierdzia. Żebyśmy patrząc w obraz Jezusa Miłosiernego, w Jego Oblicze, byśmy doświadczyli tego, że w Jego ranach jest nasze zdrowie” – powiedziała siostra Diana Kuczek.

Sekretarz Komisji Episkopatu Polski do spraw Misji, ojciec Kazimierz Szymczycha, przypomniał charyzmaty i misję świętej siostry Faustyny. Powiedział, że jej wstawiennictwo poprzez odmawianie Koronki do Bożego Miłosierdzia jest darem i obietnicą. „Jezus zapewnia zbawienie dla tych przez Siostrę Faustynę modlących się, szczególnie Koronką i mających Kult do Bożego Miłosierdzia” – mówił duchowny. “To są dary nieocenione. Koronka do Bożego Miłosierdzia przed Najświętszym Sakramentem, każdego dnia, jest okazją do uzyskania odpustu zupełnego. To jest dar niewytłumaczalny, największy jaki posiadamy – darowanie całkowitej kary doczesnej naszej, czy naszych zmarłych wybranych przez nas” – przypomniał ojciec Kazimierz Szymczycha.

Relikwie świętej Siostry Faustyny znajdują się obecnie w ponad 5 tysiącach kościołów w 130 krajach na wszystkich kontynentach. Dyrektor Dzieła Pomocy Ad Gentes, ksiądz prałat Zbigniew Sobolewski, przypomniał, że kult świętej siostry Faustyny Kowalskiej rozprzestrzenia się po całym świecie. „Wędrując i odwiedzając polskich misjonarzy na różnych kontynentach, można stwierdzić, że ta święta jest orędowniczką pojednania na przykład w Afryce, Miłosierdzia i dobroci w Azji czy szczególną orędowniczką pokrzywdzonych w Ameryce Łacińskiej. Siostra Faustyna Kowalska jest postacią wielkiego, międzynarodowego formatu – to jest święta całego świata.”– podkreślał duchowny.
Codziennie dziękujemy za ten „dar Boga dla naszych czasów” – tak o świętej Faustynie i orędziu Miłosierdzia, które przekazała, powiedział święty Jan Paweł II.
Na polecenie spowiedników siostra Faustyna spisała swoje przeżycia mistyczne. Ukazały się one po II wojnie światowej jako “Dzienniczek”- zawierający treść orędzia Miłosierdzia, przekazanego siostrze Faustynie przez Jezusa, i opis życia duchowego autorki. Siostra Faustyna opisała w nim swoją kanonizację. “Dzienniczek” został przetłumaczony do tej pory oficjalnie na ponad 30 języków.
Siostra Faustyna zmarła 5 października 1938 roku w Krakowie. Jej grób znajduje się w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach.

IAR

Autor W M

2024-04-30

Więcej informacji z tej kategorii