Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Wiara: 37. rocznica śmierci ks. Jerzego Popiełuszki

Ramówka
Facebook
Twitter
Darowizna

Dziś mija 37 lat od śmierci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki, kapelana „Solidarności”. 19 października 1984 roku ksiądz został uprowadzony, a następnie zamordowany przez bezpiekę.

Adama Nowosad, świadek w procesie beatyfikacyjnym księdza Jerzego Popiełuszki wspomina ostatnie spotkanie z księdzem na około dwa tygodnie przed niespodziewaną śmiercią. Jak mówi Adam Nowosad, ksiądz Popiełuszko poprosił go o zwrot swojego archiwum – ważnych dokumentów, które z obawy przed bezpieką przechowywał w różnych miejscach. „To było 8 dużych pudeł” – mówi Adam Nowosad. Dodaje, że ksiądz Jerzy poinformował go o swoim wyjeździe do Rzymu, przed którym chciał uporządkować swoje archiwum, wyrzucać część niepotrzebnych rzeczy.

Jak mówi Adam Nowosad wbrew temu, co się mówi powszechnie, ksiądz Popiełuszko był przygotowany na śmierć. „Był gotowy na wszystko” – podkreśla. Jak w wyjaśnia ten proces rozpoczął się po pobycie księdza Popiełuszki u sióstr Urszulanek w Zakopanem w styczniu 1984 roku, w mieszkaniu, w którym wcześniej zatrzymywał się Jan Paweł II, zawierzył Bogu swoje życie. „I rzeczywiście kiedy stamtąd wrócił, twierdzę, że nie było po nim widać lęku, przygnębienia” – mówi Adam Nowosad.

Świadek w procesie beatyfikacyjnym księdza Jerzego Popiełuszki wspomina reakcję ludzi w kościele Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu na wieść o wyłowieniu z Zalewu Wiślanego w pobliżu Włocławka ciała księdza. Wówczas ksiądz Andrzej Przekaziński wykrzyknął: „to mamy świętego”. „Mnie to zwaliło z nóg, jak to świętego, przecież to nasz przyjaciel, brat, ksiądz, ojciec” – wspomina Adam Nowosad. Jak mówi wewnątrz świątyni ludzie nie kryli bólu, przez długi czas trudno ich było uciszyć.
Ostatnią Mszę świętą ksiądz Jerzy Popiełuszko odprawił 19 października 1984 roku w kościele Braci Męczenników w Bydgoszczy. Nie wygłosił kazania, lecz poprowadził rozważania różańcowe, podczas których mówił o prawdziwe i miłości, cnocie męstwa, by zło dobrem zwyciężać.

W drodze powrotnej do Warszawy samochód z księdzem Popiełuszką, prowadzony przez Waldemara Chrostowskiego został zatrzymany przez funkcjonariuszy bezpieki, ubranych w mundury drogówki. Esbecy uprowadzili zarówno księdza, jak i Waldemara Chrostowskiego. Kierowcy udało się uciec, ksiądz Jerzy został zamordowany. Jego ciało wyłowiono z Wisły w pobliżu Włocławka 30 października 1984 roku. 3 listopada w Warszawie odbył się pogrzeb kapelana “Solidarności”.

Ksiądz Jerzy Popiełuszko został beatyfikowany 6 czerwca 2010 roku. Uroczystość odbyła się na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

IAR

Autor M. Sz.

2021-10-19

Więcej informacji z tej kategorii

Rozmowa RN: bp Mariano Crociata

Rozmowa RN: bp Mariano Crociata

Przed jakimi wyzwaniami stoi dziś Kościół w Europie? Który temat podczas trzydniowego Zgromadzenia Plenarnego COMECE w...