Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Wiara: 8. rocznica kanonizacji papieża Jana Pawła II

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

Dzisiaj (27.04.) mija 8 lat od kanonizacji papieża Jana Pawła II. Tego dnia na ołtarze został wyniesiony także papież Jan XXIII. Według szacunkowych danych w uroczystościach na Placu Świętego Piotra w Watykanie wzięło udział 800 tys. wiernych.

Po raz pierwszy w historii, jednocześnie zostali uznani za świętych dwaj biskupi Rzymu. Po raz pierwszy także mszę kanonizacyjną odprawili dwaj papieże: Franciszek i papież senior Benedykt XVI. Franciszek nazwał Jana Pawła II – “papieżem rodziny”, a Jana XXIII – “papieżem posłuszeństwa Duchowi Świętemu”.

Uroczystość odbyła się w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, święto ustanowione przez Jana Pawła II. W ceremonii na placu św. Piotra w Watykanie wzięło udział ponad 800 tysięcy pielgrzymów z całego świata, w tym tysiące z Polski.

Papież Franciszek ogłosił nowych świętych:

– Orzekamy i stwierdzamy, że błogosławieni Jan XXIII i Jan Paweł II są świętymi i wpisujemy ich do katalogu świętych, polecając, aby odbierali oni cześć jako święci w całym Kościele. W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.

W homilii papież Franciszek powiedział, że obaj kanonizowani “nie wstydzili się ran Chrystusa i nie gorszyli się jego krzyżem”:

Nadzieje wiernych, że papież Polak zostanie uznany za świętego jak najszybciej, były widoczne już podczas jego ceremonii pogrzebowej, 8 kwietnia 2005 roku. Zgromadzeni wówczas na placu św. Piotra wznosili transparenty z napisem “Santo subito”, czyli “Święty natychmiast”.

Papież Benedykt XVI odpowiedział na wołanie wiernych i 13 maja 2005 roku ogłosił przyspieszenie procesu beatyfikacyjnego. Korzystając z przysługującego mu prawa, zrezygnował z zasady pięciu lat, które muszą upłynąć od śmierci kandydata na ołtarze.

Pierwszy, diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II rozpoczął się w 2005 roku i trwał 2 lata. Potem był drugi – tzw. rzymski – etap procesu. Po dwóch latach prac została uznana heroiczność cnót Jana Pawła II, a papież Benedykt XVI podpisał dekret w tej sprawie. Następnie Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych uznała za cud uzdrowienie francuskiej zakonnicy z choroby Parkinsona, na którą również cierpiał papież. W styczniu 2011 roku został ogłoszony dekret papieski, a potem data beatyfikacji.

Uroczystość beatyfikacji Jana Pawła II odbyła się 1 maja 2011 roku, w Niedzielę Miłosierdzia Bożego. Przy aplauzie półtora miliona wiernych, papież Benedykt XVI ogłosił swojego poprzednika na Stolicy Piotrowej błogosławionym.

Mszę beatyfikacyjną w Watykanie koncelebrowało kilka tysięcy kardynałów, arcybiskupów i biskupów z całego świata. W homilii Benedykt XVI przypomniał, że już w dniu pogrzebu Jana Pawła II było widoczne oczekiwanie na szybkie wyniesienie papieża Polaka na ołtarze:

– Już tamtego dnia czuliśmy unosząca się woń świętości, a lud Boży na różne sposoby okazywał swoją cześć dla Jana Pawła II. Dlatego chciałem, aby – przy koniecznym poszanowaniu prawa Kościoła – jego proces beatyfikacyjny przebiegał w sposób możliwie najszybszy. I oto nadszedł oczekiwany dzień; przyszedł szybko, ponieważ tak podobało się Bogu: Jan Paweł II jest błogosławiony!

Po beatyfikacji rozpoczął się proces kanonizacyjny. Przełomem była w nim decyzja papieża Franciszka z 5 lipca 2013 roku o uznaniu cudu przypisywanego wstawiennictwu Jana Pawła II. Przypadek uzdrowienia niewytłumaczalnego z punktu widzenia medycyny, badała Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych.

Uznanie cudu za wstawiennictwem Jana Pawła II otworzyło drogę do kanonizacji. Podczas konsystorza 30 września 2013 roku papież Franciszek poinformował, że razem z Janem Pawłem II zostanie ogłoszony świętym Jan XXIII. Wyznaczył kanonizację na 27 kwietnia 2014 roku – Święto Miłosierdzia Bożego.

Jan Paweł II został kanonizowany 9 lat po śmierci i 3 lata po beatyfikacji. Papież Polak – wcześniej kardynał Karol Wojtyła – kierował Kościołem od 1978 do 2005 roku. Był pierwszym od 455 lat biskupem Rzymu niepochodzącym z Włoch.

Papież Włoch – Angelo Roncalli – zasiadał na Stolicy Piotrowej w latach 1958-1963, jako Jan XXIII. To on zwołał Sobór Watykański II, nazwany “wiosną Kościoła”. Zmarł w 1963 roku. Został kanonizowany pół wieku po śmierci i 13 lat po beatyfikacji.

IAR

 

 

Autor P. G.

2022-04-27

Więcej informacji z tej kategorii