Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Wiara: Beatyfikacja ks. Jana Machy – tak będzie wyglądała uroczystość

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

W sobotę, 20 listopada, w katowickiej Katedrze Chrystusa Króla odbędzie się beatyfikacja ks. Jana Machy. Sprawdziliśmy, jaki będzie przebieg tej uroczystości.

Msza św. odbędzie się o 10. Będzie jej przewodniczył kard. Marcello Semeraro, prefekt watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Do Katedry będzie można wchodzić już od 8, a o 9 rozpocznie się czuwanie modlitewne przygotowane m.in. przez stypendystów Dzieła Nowego Tysiąclecia oraz Teatr Cordis z Jastrzębia-Zdroju.

– Obowiązywać będą: dystans, maseczki i dezynfekcja. Mamy nadzieję, że do katedry będziemy mogli wpuścić ponad 3 tys. wiernych. Udostępnimy także kryptę katedry, co pozwoli na przyjęcie kolejnych kilkuset osób. Będą również rozstawione telebimy przed katedrą. Uroczystość będzie transmitowana na antenie Telewizji Polskiej w programie pierwszym i na antenie TVP3 Katowice, w lokalnych stacjach radiowych z Radiem eM na czele oraz w internecie – wymienia ks. Roman Chromy, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Kurii Metropolitalnej w Katowicach.

ks. Jan Macha – biogram

Sługa Boży ks. Jan Macha urodził się 18 stycznia 1914 r. w Chorzowie Starym. Działał w harcerstwie i innych organizacjach młodzieżowych. 25 czerwca 1939 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Jako wikariusz w Rudzie Śl. nawiązał łączność z polskim podziemiem i rozwinął działalność charytatywną wśród rodzin, dotkniętych skutkami i okupacji. 5 września 1941 r. został aresztowany przez gestapo. 17 lipca 1942 Macha i współpracujący z nim kleryk Guertler skazani zostali na śmierć przez ścięcie na gilotynie, co wykonano 3 grudnia 1942 w katowickim więzieniu.

Na szczeblu diecezjalnym proces beatyfikacyjny ks. Machy rozpoczął się w 2013 r. i trwał do 5 września 2015 r. Następnie dokumentacja została złożona w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Dekret potwierdzający męczeństwo ks. Jana Machy, papież Franciszek zatwierdził 28 listopada 2019 r.

red. pg

Hits: 45

Autor P. G.

2021-11-19

Więcej informacji z tej kategorii