Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Wiara: Członkowie Ruchu Światło-Życie modlą się o beatyfikację swego Założyciela

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

Od września 2019 r. członkowie Ruchu Światło-Życie i jego gałęzi małżeńsko-rodzinnej Domowego Kościoła rejonów łomżyńskich spotykają się cyklicznie w kościele rektoralnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Łomży, każdego 27 dnia miesiąca, czyli w dniu śmierci czcigodnego sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego, aby dziękować Bogu za dar życia swojego założyciela i prosić o jego rychłą beatyfikację.

Jak co miesiąc, tym razem w ostatnią sobotę listopada br., zgromadziliśmy się na Mszy św. o godz. 19.00 sprawowanej przez ks. Pawła Nockę, moderatora rejonowego Domowego Kościoła rejonu Łomża Zachód, by ponownie powierzyć Bogu Ojcu tę dziękczynno-błagalną intencję. Nasze modlitewne spotkanie zbiegło się z końcem roku liturgicznego, poprzedzającym okres Adwentu, czasu nawrócenia, nadziei i oczekiwania na przyjście Jezusa Światłości świata. W homilii ks. Paweł przypomniał nam o potrzebie czuwania i modlitwy, podjęcia refleksji nad tym, co jest światłem w naszym życiu i jak to życie wygląda. Nauka ta była dla nas wymowna również w kontekście osoby ks. Blachnickiego, który był „gorliwym apostołem nawrócenia i wewnętrznej odnowy człowieka” (Jan Paweł II), a dla nas pozostaje przykładem i wzorem człowieka wiary konsekwentnej, który oddał swoje życie niepodzielnie na służbę Bogu i Kościołowi.

Na zakończenie Mszy św. wspólnie odmówiliśmy modlitwę o beatyfikację. W tym roku, kiedy w dniu 24 marca 2021 r. przeżywaliśmy setną rocznicę urodzin ks. Franciszka Blachnickiego, napełnieni wdzięcznością wobec Boga za obdarowanie nas osobą i życiem tego kapłana, czujemy się szczególnie wezwani do tej modlitwy. Jak pisał ks. Blachnicki: „Modlitwa jest jedynym sposobem, by wpłynąć na Boga. Bóg oczekuje, byśmy go prosili”. Ufając w tę prawdę i to, że będziemy wysłuchani, trwamy na modlitwie i oczekujemy na cud za wstawiennictwem czcigodnego sługi Bożego, który pozwoli na beatyfikację.

Ksiądz Franciszek Blachnicki urodził się 24 marca 1921 r. w Rybniku, zmarł 27 lutego 1987 r. w Carlsbergu (Niemcy). Jest założycielem Ruchu Światło-Życie ruchu odnowy Kościoła wg nauczania Soboru Watykańskiego II oraz wspólnoty życia konsekrowanego Instytutu Niepokalanej Matki Kościoła. Walczył w czasie II wojny światowej, był więźniem KL Auschwitz. W marcu 1942 r. został skazany na karę śmierci za działalność konspiracyjną przeciw hitlerowskiej Rzeszy. Ostatecznie został ułaskawiony i skazany na więzienie. Po wojnie wstąpił do Śląskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie. Święcenia przyjął w 1950 r. Był inicjatorem Krucjaty Wstrzemięźliwości, założycielem Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, Chrześcijańskiej Służby Wyzwolenia Narodu, Międzynarodowego Centrum Ewangelizacji Światło-Życie w Carlsbergu. Pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Oświęcimskim. W 1995 r. rozpoczął się proces beatyfikacyjny ks. Blachnickiego. We wrześniu 2015 r. papież Franciszek podpisał dekret o heroiczności jego cnót. Od 2000 r. grób ks. Blachnickiego znajduje się w kościele pw. Dobrego Pasterza w Krościenku nad Dunajcem.

Hits: 63

Autor Redaktor

2021-11-29

Więcej informacji z tej kategorii