Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Wiara: Czytając Słowo Boże

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

Kościół, żyje jako wspólnota osób wierzących w Chrystusa. Ważnym elementem bycia w wspólnocie Kościoła jest zgłębianie znajomości Pisma Świętego.

Czytając Pismo Święte, zgłębiamy Słowo Boże, które Bóg kieruje do nas na przestrzeni historii zbawienia. Poznajemy prawdy, które sam Bóg objawił nam o sobie.

Ważną funkcją we wspólnocie kościoła jest posługa lektora – czytanie Słowa Bożego podczas sprawowania Mszy świętej. Właściwe jej wykonywanie wymaga od czytającego odpowiedniego przygotowania. Przede wszystkim znajomości Słowa Bożego i zasad przekazu jego słuchaczom.

Kościół od lat przygotowuje do tej posługi chętne osoby, ustanawiając je lektorami, by mogły służyć w danych wspólnotach parafialnych.

W pierwszą niedzielę wakacji podczas Mszy św. w Ostrołęckiej Farze zostało ustanowionych 13 nowych lektorów. Cała uroczystość rozpoczęła się tuż po przeczytaniu przez księdza słów Ewangelii. Każdy z kandydatów został wywołany imiennie. Wszystkie osoby aspirujące na to stanowisko po usłyszeniu własnego imienia i nazwiska odpowiedziały „Jestem” i wystąpiły przed ołtarz.

Następnie kandydaci zebrani przed ołtarzem zostali pouczeni o godności lektora i celu ich posługi. Po wspólnym odmówieniu modlitwy zostali pobłogosławieni przez księdza Stanisława. Nowo ustanowieni lektorzy złożyli przyrzeczenie i otrzymali krzyże misyjne, z napisem „idźcie i głoście”, które będą nosili w czasie wykonywania swojej posługi przy ołtarzu.

Po zakończonej Mszy Świętej zostało wykonane wspólne pamiątkowe zdjęcie i każdy dostał oprawiony w ramkę pamiątkowy obrazek, który jest potwierdzeniem, że dana osoba tego dnia i w tym kościele została ustanowiona lektorem.

Lektor to osoba, która jest odpowiedzialna za czytanie Słowa Bożego (oprócz Ewangelii) w czasie Mszy Świętej. Najczęściej lektorami zostają starsi ministranci. Podobnie był w naszej parafii. Po ponad trzech miesiącach wspólnych spotkań z księdzem, zostaliśmy ustanowieni lektorami.

Przygotowując się na lektora mieliśmy okazje bardziej poznać Pismo Święte, liturgie Kościoła i popracować nad własną dykcja i poprawnym czytaniem. Podczas czytania ważna jest tez umiejętność posługiwania się kalendarzem liturgicznym i znajomość poszczególnych tomów lekcjonarza, żeby wiedzieć gdzie danego czytania szukać. To wszystko mogliśmy poznać przygotowując się do posługi.

Satysfakcja jest tym większa, ze pomimo trwającej epidemii, różnych ograniczeń w naszej parafii przybyło tylu lektorów. Myślę, że każdy z nas, tak jak, w niedzielę przyrzekaliśmy, będzie chętnie czytał Słowo Boże przekazując je, zgromadzonym na Mszy św.

Piotr Rawa

Autor J. E.

2021-07-07

Więcej informacji z tej kategorii

Słowo Życia: 3 grudnia

Słowo Życia: 3 grudnia

SOBOTA PIERWSZEGO TYGODNIA ADWENTU Mt 9, 35-10,1.5.6-8 Jezus obchodził wszystkie miasta i wioski. Nauczał w...

Rozmowy o Kościele: Wspólnota

Rozmowy o Kościele: Wspólnota

W ostatniej audycji "Rozmowy o Kościele" gościliśmy Księdza Jacka Dąbrowskiego, który opowiedział o wspólnocie...