Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Wiara: Do kościoła w Puchałach zostaną wprowadzone relikwie św. Wojciecha

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

Już jutro (1.05.) biskup Janusz Stepnowski uroczyście wprowadzi relikwie Świętego Wojciecha do Kościoła w Puchałach. Parafia pw. św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Puchałach była jedną z czterech parafii, które 23 kwietnia – w liturgiczne wspomnienie świętego Wojciecha, patrona Polski, otrzymała relikwie męczennika.

Parafia pw. św. Wojciecha została erygowana w 1411 r. z fundacji dziedziców Błażeja Puchały i St. Sasino. Kolejny z kościołów drewnianych zbudowany w 1762 r. został przeniesiony do Tabędza w 1937 r., gdzie znajduje się do dzisiaj. W 1914 r. staraniem proboszczów: ks. G. Staciaka i ks. T. Czarnockiego został zbudowany kościół murowany, który całkowicie został zniszczony podczas wojny w 1944 r. Następnie zbudowano kaplicę drewnianą staraniem proboszczów: ks. B. Tałandzewicza i ks. J. Januszewskiego. W latach 1975-1981 został zbudowany – częściowo na fundamentach poprzedniego – kościół murowany pw. św. Wojciecha BM, staraniem ks. prob. Lucjana Godlewskiego i wik. ks. Kazimierza Gackiego. Kościół został poświęcony 5 sierpnia 2018 roku przez Biskupa Łomżyńskiego Janusza Stepnowskiego.

W 2011 roku parafia świętowała 600-lecie istnienia. Przyjęcie relikwii św. Wojciecha to dopełnienie tego jubileuszu – wyjaśnia ks. Jarosław Kotowski, wikariusz biskupi ds. duchowieństwa który był częścią delegacji, która wybrała się do Gniezna:

– Poprzez księdza biskupa taką prośbę wystosował do księdza Prymasa o udzielenie właśnie tych relikwii świętego Wojciecha. Okazało się, że te relikwie są ciągle przez księdza Prymasa w Gnieźnie. Dzieje się to podczas Mszy Świętej 23 kwietnia, więc kiedy już informacja dotarła, że te relikwie zostaną przekazane, więc delegacja parafii, pielgrzymka około 30 osób, wybrała się, żeby te relikwie odebrać.

Uroczyste wprowadzenie relikwii do parafii odbędzie się 1 maja o godz. 9.

pg/Diecezja Łomżyńska

Autor P. G.

2022-04-30

Więcej informacji z tej kategorii