Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Wiara: Generał Maczek w Częstochowie

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

Nazywali go Bacą, bo jak pasterz troszczył się o swoich żołnierzy. Choć komuniści chcieli by ślad po nim zaginął, trwale wpisał się w historię polskiego oręża.

Mszą św. na Jasnej Górze rozpoczęła się uroczystość ‘Generał Maczek w Częstochowie”

      2022-09-23 Zbigniew Szura, Generał Brygady w stanie spoczynku

W tym roku mija 80. rocznica utworzenia 1.Dywizji Pancernej, której dowódcą był gen. Maczek. Była najsłynniejszą polską jednostką pancerną z okresu II wojny światowej. Broń pancerna poprzez swe zadania na polu walki nawiązywała do husarii.

Gen. Maczek był wielkim bohaterem, przez wiele lat nieznanym – przypomniał ks. Sławomir Klim honorowy kapelan Federacji Organizacji Polskich Pancerniaków z Holandii

      2022-09-23 ks. Sławomir Klim honorowy kapelan Federacji Organizacji Polskich Pancerniaków z Holandii

Nazywając gen. Maczka żołnierzem niepokonanym, którego losy odzwierciedlają historię Polski i obrazują niedolę, jakiej doświadczyli Polacy m.in. życie pod zaborami, udział w I i II wojnie światowej, rozczarowanie i brak możliwości powrotu do Polski po `45 roku, paulin o. Eustachy Rakoczy, jasnogórski kapelan żołnierzy niepodległościowych podkreślił:

      2022-09-23 o. Eustachy Rakoczy, jasnogórski kapelan żołnierzy niepodległościowych

O. Rakoczy podkreślił, że na fundamencie tej prawdy gen. Maczek, którego w pełni obrazują dwa symbole, stal i honor, budował zwycięską Rzeczpospolitą.
Dodał, że pamięć o tym ‘żołnierzu z duszą dowódcy”, pragniemy budować na prawdzie o grobach poległych bohaterów, których żołnierskie krzyże chylą się ku ziemi pod ciężarem upływającego czasu.

W Sali Rycerskiej odbyła się uroczystość odznaczenia medalami Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego ‘Milito Pro Christo”, czyli Walczę dla Chrystusa. Wśród wyróżnionych także jasnogórskie sanktuarium.

Do Kaplicy Pamięci Narodu przekazana została ziemia z cmentarzy wojennych 1. Polskiej Dywizji Pancernej. Dalsza część uroczystości odbyła się w Aleji NMP, gdzie na budynku, w którym stancjonowało dowództwo 7. Dywizji Piechoty wmurowano tablicę przypominającą lata służby Stanisława Maczka w Częstochowie.

Biuro Prasowe @JasnaGóraNews
——————
xes/Radio Jasna Góra

Autor ES

2022-09-23

Więcej informacji z tej kategorii

Słowo Życia: 21 marca

Słowo Życia: 21 marca

WTOREK CZWARTEGO TYGODNIA WIELKIEGO POSTU   J 5, 1-3a.5-16 Było święto żydowskie i Jezus udał się do Jerozolimy. W...