Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Wiara: Liturgiczne wspomnienie św. Rocha

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

16 sierpnia w Kościele katolickim przypada wspomnienie liturgiczne św. Rocha. Na ziemiach polskich czczony był przede wszystkim jako patron chroniący od zarazy.

Św. Roch urodził   się   w 1295  roku  jako  jedyny  syn  w  Montpellier w południowej  Francji.  W wieku  19 lat  stracił  obojga  rodziców.  Przyjął  to  z pokorą jako krzyż Pański. Po sprzedaniu znacznego majątku rodziców rozdał pieniądze ubogim i jako pielgrzym ruszył do Rzymu. Po drodze, w mieście Acquapendente, napotkał na epidemię dżumy. Tam, w miejscowym szpitalu, podjął się opieki nad chorymi niosąc im pociechę, otuchę i często poprzez swoją modlitwę łaskę uzdrowienia. Zjednało mu to sławę świętego. Następnie opuszcza miasto i udaje się do Rzymu, gdzie spędził 3 lata nawiedzając kościoły, opiekując się chorymi i ubogimi. Ponieważ w Rzymie również wybuchła zaraza, św. Roch oddał się niesieniu pomocy chorym i tutaj również mocą znaku św. krzyża wielu uzdrowił. Po 3 latach postanawia wrócić do Francji. W drodze powrotnej, w miejscowości Piacenza, znów zastał epidemię dżumy. Przy posłudze chorym zaraził się. Nie chcąc zarazić nikogo wyczołgał się do pobliskiego lasu zdając się na wolę Bożą. Wytropił go pies, który codziennie przynosił mu pożywienie, aż święty cudownie został uzdrowiony. Udał się w dalszą drogę do rodzinnego miasta. Gdy jednak znalazł się w mieście Angera pochwycili go żołnierze pograniczni biorąc za szpiega i wtrącili do więzienia. Przebywał w nim 5 lat. Poddawany przesłuchaniom i torturom zmarł w 1327 r. Dopiero po śmierci rozpoznano kim był nieznany więzień i wyprawiono mu wspaniały pogrzeb. Na ścianie celi więziennej po śmierci  św. Rocha odkryto napis, który  ujawnił  jego  niewinność i świętość:  „Ci, którzy zostaną dotknięci zarazą, a będą wzywać na pomoc św. Rocha, jako swego pośrednika i orędownika, zostaną uleczeni.”

Jest patronem Montpellier, Parmy, Wenecji, Sokołowa Podlaskiego, Zatora, Kazimierzy Wielkiej, aptekarzy, lekarzy, ogrodników, rolników i szpitali oraz brukarzy i więźniów. Patron Centrum Rehabilitacji w Łomży.

W ikonografii św. Roch przedstawiany jest jako młody pielgrzym lub żebrak w łachmanach, z psem liżącym mu rany albo biegnącym obok. Jego atrybutami są: anioł, anioł i pies trzymający w pysku chleb, pies, torba pielgrzyma.

red. pg

 

Hits: 46

Autor P. G.

2022-08-16

Więcej informacji z tej kategorii

GD: Andrzej Duda, burmistrz Kolna

GD: Andrzej Duda, burmistrz Kolna

"Gościem Dnia" Radia Nadzieja był Andrzej Duda, burmistrz Kolna. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, którą...