Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Wiara: Muzeum Diecezjalne z unikatowym tableau Jana Pawła II

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

Dokładnie w godzinie przylotu papieża Jana Pawła II do Łomży w Muzeum Diecezjalnym została otwarta wystawa fotograficzna poświęcona wydarzeniom z przed 30 lat.

Na kilkunastu fotografiach można obejrzeć wydarzenia, które wpisały się nie tylko w historię Łomży ale całej Diecezji Łomżyńskiej. Poza zdjęciami zaprezentowano też kilka obiektów związanych z Papieżem Polakiem. Wśród nich jest but Jana Pawła II, “Tryptyk Rzymski” czy List do kapłanów podpisany osobiście przez papieża a podarowany Muzeum przez abp Józefa Michalika.

Obok archiwalnych fotografii i pamiątek związanych z Ojcem Świętym, na szczególną uwagę zasługuje eksponowany po raz pierwszy, unikatowy egzemplarz tableau Studia Dramatycznego 39 z odręcznymi autografami młodych aktorów, w tym 19- letniego wówczas Karola Wojtyły.

Przedstawienie odbyło się w plenerze, podczas Dni Krakowa na dziedzińcu Collegium Nowodworskiego przy ulicy św. Anny i spotkało się z szerokim uznaniem widowni, jednym z obserwatorów młodych talentów był wybitny aktor Juliusz Osterwa, który zbudowany wysokim poziomem scenicznym studentów w dowód uznania zaprosił ich do siebie, prosząc by pozostawali z nim w kontakcie. To właśnie wtedy na potrzeby reklamy spektaklu, powstało w studiu fotograficznym Pawła Bielca w Krakowie, znaczących rozmiarów tableau z fotografiami wszystkich aktorów i profesorów. Oryginalny afisz o wymiarach 175×130, obecnie prezentowany jest w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Tysiąclecia w Warszawie, aktorzy na pamiątkę mieli otrzymać pomniejszone odbitki, zdążyło je odebrało zaledwie kilku, z autografami aktorów zachowało się jedno, dlatego też ma dla nas tak bezcenną wartość – pisze ks. Sławomir Sokołowski w najnowszym wydaniu “Głosu Katolickiego” diecezjalnego dodatku do tygodnika “Idziemy”.

Muzeum jest otwarte dla zwiedzających w poniedziałki i środy od godziny 11.00 do 18.00, a we wtorki, czwartki i piątki od godziny 9.00 do 15:00. Istnieje możliwość odwiedzenia muzeum poza wyznaczonymi godzinami po uprzednim kontakcie telefonicznym.

JE

Autor J. E.

2021-06-05

Więcej informacji z tej kategorii

Wiara: Nowe organy w Wyszkowie

Wiara: Nowe organy w Wyszkowie

Sanktuarium Św. Idziego w Wyszkowie cieszy się nowym instrumentem muzycznym. W niedzielę 27 listopada na Mszy Świętej...

Wiara: 50 lat Instytutu Muzyki

Wiara: 50 lat Instytutu Muzyki

Minionej soboty 26 listopada Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej Diecezji Łomżyńskiej świętował swoje...

Słowo Życia: 27 listopada

Słowo Życia: 27 listopada

PIERWSZA NIEDZIELA ADWENTU   Mt 24, 37-44 Jezus powiedział do swoich uczniów: «Jak było za dni Noego, tak będzie...

Słowo Życia: 26 listopada

Słowo Życia: 26 listopada

SOBOTA TRZYDZIESTEGO CZWARTEGO TYGODNIA ZWYKŁEGO   Łk 21, 34-36 Jezus powiedział do swoich uczniów: „Uważajcie na...

Wiara: Duchowa adopcja kapłanów

Wiara: Duchowa adopcja kapłanów

W te niedziele rozpocznie się dzieło duchowej adopcji kapłanów. Powstało ono ponad 12 lat temu. W akcji każdy może...