Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Wiara: Na Jasnej Górze zostanie odprawiona Msza święta za Polskę

Ramówka
Facebook
Twitter
Darowizna

11 listopada w Narodowe Święto Niepodległości na Jasnej Górze zanoszona będzie szczególna modlitwa za Ojczyznę. W samo południe i tu zabrzmi Mazurek Dąbrowskiego, a to w ramach ogólnopolskiej akcji ‘Niepodległa do Hymnu’.

Msza św. za Polskę sprawowana będzie jak zwykle o godz. 15.30 w Kaplicy Matki Bożej. Wieża klasztorna rozświetlona zostanie na biało-czerwono.

Podczas środowej audiencji generalnej papież Franciszek zachęcał Polaków, by rocznica odzyskania niepodległości pobudzała nas do wdzięczności wobec Boga i by przekazywać młodemu pokoleniu historię.

Jak podkreśla o. Waldemar Pastusiak, kustosz Jasnej Góry, pamięć o narodowych bohaterach, tych, którzy oddali życie za Ojczyznę, jest w sanktuarium pielęgnowana, bo to buduje naszą tożsamość i daje nadzieję kolejnym:

-Jasna Góra jest szczególnym miejscem, gdzie ta pamięć o wszystkich, którzy polegli jest i pamiętamy o tych wszystkich bohaterach nie tylko przy okazji listopada, ale we wszystkie rocznice jak również każdego dnia. Modląc się za Ojczyznę modlimy się nie tylko za jej rozwój w tym wymiarze współczesnym, ale także modlimy się za tych wszystkich, którzy oddali swoje życie, abyśmy mogli żyć w wolnej i niepodległej Polsce. Ta pamięć o naszych bohaterach musi być, bo to kształtuje naszą rzeczywistość i to też daje nadzieję dla przyszłych pokoleń.

      2023-11-09 Ojciec Waldemar Pastusiak o modlitiwe za Polskę

Dla młodych Polaków pielgrzymowanie na Jasną Górę staje się okazją do pogłębiania wiary, ale jest też lekcją historii i polskiej kultury.

-Przyjechaliśmy z diecezji opolskiej z Radłowa, są uczniowie klasy piątej i ósmej. Tutaj chcieliśmy w szczególności poznać jeszcze bardziej Matkę Bożą, Ją uszanować i też wpajać to, co najważniejsze, żeby ta nasza młodzież żyła wartościami, żeby te wartości przenosiła do rodzin i te wartości patriotyczne są na pierwszym miejscu.

      2023-11-09 Radłowianka o celu pielgrzymki

Dla dzieci z Radłowa, jak zapewniały, pielgrzymka na Jasna Górę jest niezapomnianym przeżyciem. W modlitwie pamiętały też o najbliższych ze swoich rodzin, którzy odeszli już do wieczności.

-Przyjechałyśmy tutaj, by trochę pozwiedzać i też ofiarować nasze intencje Matce Bożej

-Chcę się modlić na przykład o zdrowi rodziny albo pokój na świecie

-Chciałam poprosić o zdrowie w mojej rodzinie i za wszystkich zmarłych z mojej rodzinie

-Za każdego trzeba się pomodlić

-Jak będziemy się modlili to możemy im skrócić czyściec

-My im możemy uprosić, żeby szli do nieba, a oni też nam mogą pomóc

      2023-11-09 Radłowianie o intencjach

Historia polskiej martyrologii wpisana jest też w liczne pamiątki i wota gromadzone w murach Jasnej Góry. Eksponowane są w Skarbcu, Muzeum 600-lecia czy w Bastionie św. Rocha.

Biuro Prasowe JasnaGóraNews

Autor M.D.

2023-11-09

Więcej informacji z tej kategorii