Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Wiara: Ogólnopolskie dziękczynienie za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

“Trzeba dziękować Panu Bogu za dar beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego i wypraszać za jego wstawiennictwem potrzebne łaski” – podkreśla przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki. Ogólnopolskie dziękczynienie odbędzie się 24 kwietnia w Gnieźnie, 3 maja na Jasnej Górze oraz 5 czerwca w Warszawie.

“Błogosławiony kardynał Stefan Wyszyński jest dla Polaków postacią szczególną”, mówi metropolita poznański, zachęcając do udziału w ogólnopolskich uroczystościach dziękczynnych za dar beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia. “Można Go nazwać – obok Świętego Jana Pawła II – Ojcem naszej wolności. Tej wolności zewnętrznej jak i wewnętrznej. Cieszymy się, że został beatyfikowany i że możemy modlić się za jego wstawiennictwem w naszych intencjach. Dlatego trzeba dziękować Panu Bogu za dar beatyfikacji i wypraszać za jego wstawiennictwem potrzebne nam łaski.”- podkreślił hierarcha.

Pierwsza z uroczystości dziękczynnych będzie miała miejsce w Gnieźnie podczas obchodów ku czci św. Wojciecha, które odbędą się 23 i 24 kwietnia. Jak poinformowała archidiecezja gnieźnieńska, udział w nich potwierdziło dotąd trzydziestu arcybiskupów i biskupów z Polski i zagranicy m.in.: prymas Czech kard. Dominik Duka, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz i metropolita poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Głównym punktem dziękczynienia za beatyfikację będzie suma odpustowa w niedzielę, 24 kwietnia, o godz. 10.00 na placu św. Wojciecha. Przewodniczyć jej będzie i homilię wygłosi prymas Polski abp Wojciech Polak. Sobotnie i niedzielne nieszpory oraz niedzielna Eucharystia będą transmitowane online na stronach www.archidiecezja.pl i www.prymaspolski.pl oraz w mediach społecznościowych archidiecezji gnieźnieńskiej.
Niedzielną Mszę św. będzie można również oglądać w TVP Polonia.

Drugi etap dziękczynienia odbędzie się 3 maja podczas jasnogórskich uroczystości ku czci Matki Bożej Królowej Polski. W sumie odpustowej o godz. 11.00 na jasnogórskim szczycie wezmą udział m.in. biskupi, którzy spotkają się dzień wcześniej w Częstochowie na obradach Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski.
Za beatyfikację wierni podziękują również 5 czerwca podczas obchodzonego uroczyście w Warszawie Święta Dziękczynienia. Tego dnia zaplanowano Mszę św. w Świątyni Opatrzności Bożej o godz. 12.00.

Beatyfikacja kardynała Stefana Wyszyńskiego miała miejsce 12 września 2021 roku w Warszawie, wraz z beatyfikacją m. Elżbiety Róży Czackiej. W roku 2022, oprócz ogólnopolskich dziękczynień, po raz pierwszy będzie obchodzone również liturgiczne wspomnienie Prymasa Tysiąclecia. Przypada ono w rocznicę jego śmierci – 28 maja.

IAR

Autor P. G.

2022-04-21

Więcej informacji z tej kategorii

Słowo Życia: 3 grudnia

Słowo Życia: 3 grudnia

SOBOTA PIERWSZEGO TYGODNIA ADWENTU Mt 9, 35-10,1.5.6-8 Jezus obchodził wszystkie miasta i wioski. Nauczał w...

Rozmowy o Kościele: Wspólnota

Rozmowy o Kościele: Wspólnota

W ostatniej audycji "Rozmowy o Kościele" gościliśmy Księdza Jacka Dąbrowskiego, który opowiedział o wspólnocie...