Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Wiara: Ogólnopolskie Forum Liderów Duszpasterstw Akademickich

Ramówka
Facebook
Twitter
Darowizna

Tegoroczne Ogólnopolskie Forum Liderów Duszpasterstw Akademickich miało miejsce w Krakowie w dniach 12-14 kwietnia. Naszą wspólnotę reprezentowali: ks. Tomasz Grala, Duszpasterz Akademicki, Ilona, Justyna, Weronika oraz Karol.

Tuż po rejestracji uczestników, odbyła się Msza Święta w kolegiacie św. Anny. Niezwykle wartościowe kazanie, powiedziało nam wiele o tym, jak być liderem w duszpasterstwie, jakie cechy musi posiadać taka osoba, jak dbać o wszystkich uczestników we wspólnocie, a także jak zachęcać młodych do uczestnictwa w tym dziele.

Po Mszy Świętej zjedliśmy kolację, a wieczór uświetniły wspólne planszówki, podczas których mogliśmy zintegrować się z innymi uczestnikami Forum, dobrze się przy tym bawiąc. Drugi dzień zaczęliśmy od Mszy Świętej w Bazylice oo. Dominikanów. Eucharystii przewodniczył J.E. ks. bp Marek Marczak, który w ramach Konferencji Episkopatu Polski, jest delegatem ds. Duszpasterstwa Akademickiego. Następnie odwiedziliśmy budynek Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. Po krótkiej przerwie na kawę, miało miejsce statystyczne podsumowanie tegorocznego Forum, w którym udział wzięło 168 uczestników i 34 duszpasterzy z 43 duszpasterstw. O skali tego przedsięwzięcia świadczy fakt, iż uczestnicy przybyli z 22 różnych miast. Kolejnym punktem wydarzenia była konferencja Ks. Wojciecha Węgrzyniaka. Temat wystąpienia brzmiał: „Modlić się Słowem Bożym”. Z wielkim zaciekawieniem wysłuchaliśmy skierowanych do nas słów, po czym udaliśmy się na zwiedzanie Muzeum Archidiecezjalnego, w którym w jednym z pokoi mieszkał Jan Paweł II. Następnie wróciliśmy do budynku Uniwersytetu Jana Pawła II na krąg biblijny. Wieczorem, w Centrum Jana Pawła II w Łagiewnikach, odbyła się modlitwa ze śpiewem Taize. Po wspólnej kolacji, był czas na zabawę dyskotekową.

Ostatniego dnia naszego Forum, z samego rana, odbyła się jutrznia, po której wybraliśmy się na wspólne śniadanie z Duszpasterstwem Akademickim „Na Miasteczku”, prowadzonym przez Księży Misjonarzy w Krakowie. Była to dobra okazją, aby podzielić się swoimi doświadczeniami na temat funkcjonowania naszego Duszpasterstwa, a także posłuchać świadectw studentów z innych wspólnot akademickich, niemal z całej Polski.

 

ks. Tomasz Grala

Autor W M

2024-04-15

Więcej informacji z tej kategorii