Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Wiara: „Ostatnia w mieście” – zaproszenie do młodych

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

Co zrobić, kiedy nie można spotkać się z młodzieżą na spotkaniach formacyjnych? Przed takim pytaniem stanęło wielu duszpasterzy, którzy prowadzą młodzieżowe grupy czy przygotowują młodych do bierzmowania.

Wbrew pozorom odpowiedź nie jest wcale taka prosta. Duszpasterze z parafii pw. św. Brunona z Kwerfurtu w Łomży wpadli na pomysł niedzielnych Mszy św. dla młodzieży i choć to przecież żadne nowatorskie rozwiązanie, to zaproponowali, by sprawowane były one o godz. 20.00, nazywając je „ostatnie w mieście”.

Pomysł został zaczerpnięty z Warszawy od ojców dominikanów, gdzie od wielu już lat sprawowana jest „ostatnia w mieście” o godz. 21.30.

Łomżyńscy duszpasterze aż tak daleko nie poszli, ale godz. 20.00 to jak na duszpasterstwo w Łomży rzeczywiście pora późna.

– Początkowo miała to być jednorazowa inicjatywa w Wielkim Poście. Sześć Mszy św. przez kolejne niedziele Wielkiego Postu dla młodzieży i z młodzieżą – mówi ks. Sebastian Urbański, wikariusz parafii pw. św. Brunona z Kwerfurtu w Łomży. Okazało się jednak, że pomysł młodym przypadł do gustu i duszpasterze podjęli decyzję o kontynuowaniu tej inicjatywy.

Co ważne, nie chodzi tylko o to, by na wieczorną Eucharystię zaprosić młodych, ale przede wszystkim o to, by przekaz i forma głoszenia były w stu procentach ukierunkowane na młodych.

– Niektórzy mówią, że kazania dla młodych polegają na tym, że zaczynają się słowami: „Drodzy młodzi przyjaciele…” i tyle. My staramy się o to, by nauczanie i oprawa były bardziej dostosowane do młodych. Ważne, w jaki sposób mówimy do młodych i jakim językiem oraz jakich przykładów używamy w nauczaniu skierowanym do nich – dodaje ks. Sebastian. Ale to, co najważniejsze, to to, że nie jest to Msza św. dla młodych, ale Eucharystia młodych, podczas której to oni przygotowują liturgię, to oni przygotowują czytania, niosą dary i śpiewają.

Duszpasterze otwarci są też na tematy, czy problemy, na które młodzież chciałaby usłyszeć odpowiedź.

Jak długo będzie sprawowana „ostatnia w mieście” na razie trudno powiedzieć. Ksiądz Sebastian zapewnia, że dopóki trwa pandemia i nie ma możliwości spotkań z młodymi, wieczorna Msza św. dla młodzieży to dobry pomysł, a czy się na stałe wpisze w parafialny grafik, to już zależy od młodych.

Joanna Ekstowicz

Hits: 75

Autor J. E.

2021-05-01

Więcej informacji z tej kategorii

Mazowsze: Teleopieka dla seniorów

Mazowsze: Teleopieka dla seniorów

Cztery uratowane życia, 654 starsze osoby otoczone zdalną opieką – to obecny bilans pilotażowego programu teleopieki w...