Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Wiara: Monografia parafii p.w. Krzyża Świętego w Łomży

Ramówka
Facebook
Twitter
Darowizna

„25 lat Wzgórza Nadziei” to tytuł monografii parafii p.w. Krzyża Świętego w Łomży, która właśnie ujrzała światło dzienne. Wkrótce trafi ona do rąk czytelników z okazji jubileuszu XXV-lecia powstania parafii. 8 października 2022 roku odbyło się spotkanie z autorami tego dzieła, którego druk rozpoczęto miesiąc wcześniej.

– To niezwykła radość, że w końcu ogromna praca autorki, Pani Gabrieli Szczęsnej, znajduje swój finał – mówił wzruszony proboszcz parafii p.w. Krzyża Świętego w Łomży, ks. Andrzej Godlewski.

– Pani Gabriela rozpoczęła pracę nad tym wydawnictwem pod koniec 2014 roku, zatem niemal 8 lat temu. Pierwotnie planowaliśmy wydać monografię w 2017 roku, na jubileusz XX-lecia powstania parafii. Właściwie niemal w ostatniej chwili uznaliśmy, że może warto jeszcze popracować nad nią. I przesunęliśmy wydanie o pięć lat. Naprawdę, warto było czekać na tę 408-stronicową książkę – komentuje proboszcz.

– Ogromną pracę wykonał także Zbigniew Zalewski, pomysłodawca wydania monografii, który przez ostatnie dwa lata dokonywał wyboru do niej zdjęć. Przejrzał ich wiele tysięcy, dotarł do fotografii całkiem nieznanych. Ostatecznie monografia zawiera ponad 300 zdjęć, które szczegółowo pokazują wszystko, co powstało na Wzgórzu Nadziei w ciągu ostatniego ćwierćwiecza. Przede wszystkim jednak te zdjęcia pokazują ludzi, dzięki którym to wszystko się stało. Bardzo się cieszę, że ta publikacja powstała i już wkrótce będziemy mogli wszyscy się nią radować – dodaje ks. Andrzej Godlewski.

Podczas spotkania z autorami parafialnej monografii zaprezentowana została wydana już publikacja. Monografia obejmuje niemal wszystkie wydarzenia, które miały miejsce od początku powstania parafii, aż do końca 2021 roku. Korektą książki zajęła się Agata Kłosek, a główną autorką jest Gabriela Szczęsna. Partnerem w procesie powstawania i wydawania monografii był samorząd Województwa Podlaskiego.

Anna Borawska

Foto: Parafia p.w. Krzyża Świętego w Łomży

Autor M.D.

2022-10-11

Więcej informacji z tej kategorii