Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Wiara: Parafia w Puchałach otrzymała relikwie św. Wojciecha

Ramówka
Facebook
Twitter
Darowizna

Parafia pw. św. Wojciecha w Puchałach była jedną z czterech parafii, która 23 kwietnia – w liturgiczne wspomnienie świętego Wojciecha, patrona Polski, otrzymała relikwie męczennika. Uroczystość, pod przewodnictwem Prymasa Polski abp Wojciecha Polaka, odbyła się w katedrze gnieźnieńskiej.

Witając przybyłych na Eucharystię pielgrzymów, przedstawicieli lokalnych władz, osoby konsekrowane oraz licznych księży abp Wojciech Polak nawiązał do słów wypowiedzianych w Gnieźnie przez dwóch wielkich Polaków – św. Jana Pawła II i bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, którzy wskazywali, że „święty Wojciech jest ciągle z nami i że dumni jesteśmy z Gniezna, jego miasta”.

„Pozostał w piastowskim Gnieźnie, pozostał w Kościele powszechnym, otoczony chwałą męczeństwa. Jest z nami na tym Lechowym Wzgórzu, w sercu tego świętowojciechowego miasta” – mówił Prymas dodając, że tak, jak pokolenia przed nami, tak i my dzisiaj jesteśmy dumni z Gniezna, ale jesteśmy też wobec Gniezna zobowiązani.

„Niech nasza obecność i modlitwa za wstawiennictwem św. Wojciecha mobilizuje nas wszystkich do wzajemnej miłości, do troski o ubogich, chorych, bezdomnych, do troski o przybyszów i szukających pośród nas swojego miejsca, do troski o wszystkich mieszkańców naszego świętowojciechowego miasta” – prosił metropolita gnieźnieński.

Słowa św. Jana Pawła II o św. Wojciechu przywołał też w homilii biskup pomocniczy gnieźnieński Radosław Orchowicz, powtarzając, że: „ponad miłość doczesnego życia postawił on miłość do Syna Bożego”. Była to – jak podkreślił – jego świadoma decyzja, wybór, by być wiernym Ewangelii nawet za cenę krwi.

„Jak apostołowie Piotr i Jan z czytanej dziś Ewangelii, bardziej słuchał Boga niż ludzi. Ta bezkompromisowość sprawiła, że nie spodobało się to jego pobratymcom. Jednak ani groźby, ani realne zagrożenia nie były w stanie powstrzymać biskupa przed głoszeniem Ewangelii. Spotkało go za to prześladowanie i wypędzenie z biskupiej stolicy” – przypomniał bp Orchowicz.

Podkreślił również, że Wojciech nie chciał szerzyć chrześcijaństwa ogniem i mieczem, ale słowem i przykładem. Jego wyprawa miała charakter pokojowy. Przekonany o sile krzyża odesłał towarzyszących mu wojów, a gdy umierał od ciosów pogan prosił towarzyszy, by się nie smucili bo: „Cóż mężniejszego, cóż piękniejszego nad poświęcenie miłego życia najmilszemu Jezusowi”.

„Do końca pozostał wierny przekonaniu, że pierwsze miejsce należy się Bogu, że najważniejsza jest wierność Jego słowu, że potrzeba, by dawać świadectwo o tym, co widzieliśmy i słyszeliśmy” – mówił biskup pomocniczy gnieźnieński przyznając, że to wymagająca, ale także piękna i konieczna lekcja dla nas wszystkich.

„To wezwanie, dla każdego z nas – gdyż my wszyscy, każdego dnia stajemy w sytuacjach, w których musimy decydować, musimy rozstrzygać czy słuszne jest w oczach Bożych bardziej słuchać człowieka – samego siebie, albo drugich – niż Boga” – mówił na koniec bp Orchowicz.

Pod koniec liturgii Prymas Polski przekazał relikwie św. Wojciecha przedstawicielom czterech wspólnot parafialnych: parafii pw. św. Wojciecha w Barlinku (diecezja szczecińsko-kamieńska), parafii pw. św. Marii Magdaleny w Długiej Goślinie (archidiecezja gnieźnieńska), parafii pw. św. Wojciecha w Puchałach (diecezja łomżyńska) oraz parafii pw. św. Wojciecha w Tyśmienicy (diecezja siedlecka).

B. Kruszyk KAI/Fot. J. Andrzejewski

Autor M. Sz.

2022-04-25

Więcej informacji z tej kategorii

Słowo Życia: 28 września

Słowo Życia: 28 września

WSPOMNIENIE ŚW. WACŁAWA, MĘCZENNIKA   Łk 9, 7-9 Tetrarcha Herod posłyszał o wszystkich cudach zdziałanych przez...