Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Wiara: Rekolekcje biskupów nt. przesłania współczesnych świętych

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

„Przesłanie współczesnych świętych” to temat rekolekcji biskupów, które odbędą się na Jasnej Górze w dniach 15-18 listopada. Poprowadzi je o. prof. Zdzisław Kijas, który w latach 2010-2020 był relatorem w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

O. Zdzisław Kijas zapowiedział, że chciałby podzielić się z uczestnikami rekolekcji swoim doświadczeniem, które wyniósł z dziesięcioletniej pracy w Kongregacji.

– Patrząc oczami wiary, Pan Bóg poprzez świętych, błogosławionych i sługi Boże przekazuje Kościołowi naukę, pewien rodzaj programu duszpasterskiego. Ci święci nie są wyłącznie figurami historycznymi, osobami, które żyły świątobliwie czy też oddały swoje życie za wartości płynące z wiary, ale są również drogowskazem, światłem na naszej osobistej drodze życia – zaznaczył o. Zdzisław Kijas. Dodał, że rekolekcje będą „pewnym rodzajem lektury świętych w świetle współczesności”.

O. Kijas zauważył, że temat rekolekcji biskupów wpisuje się w rok trzech beatyfikacji w Kościele w Polsce. Nad dwiema z nich – kard. Stefana Wyszyńskiego i ks. Jana Machy – o. Zdzisław Kijas pracował w Kongregacji.

– Są to wyjątkowe beatyfikacje, gdyż chodzi o trzy kategorie osób. Kard. Stefan Wyszyński jako przewodnik, Matka Elżbieta Czacka jako niewidoma po ludzku, ale widząca mistycznie, oraz ks. Jan Macha, młody kapłan, który oddał swoje życie za to, że czynił dobro wobec ludzi. Ten ostatni będzie beatyfikowany w czasie, gdy kapłaństwo jest atakowane na różne sposoby.

Dodał, że nowi błogosławieni są ważnymi postaciami, które „komunikują bardzo wiele tym, którzy są wyczuleni na głos z nieba, którzy stawiają sobie pytania co czynić, aby się odnaleźć w codziennej rzeczywistości”.

IAR

Hits: 21

Autor P. G.

2021-11-15

Więcej informacji z tej kategorii

Mlekovita: Poznaj mleczne nowości

Mlekovita: Poznaj mleczne nowości

Grupa MLEKOVITA, lider branży mleczarskiej w Europie Środkowo-Wschodniej, co roku rozwija swoją ofertę asortymentową w...