Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Wiara: Spotkanie COMECE Youth Net

Ramówka
Facebook
Twitter
Darowizna

W Warszawie w dniach 19-21 kwietnia 2024 odbyło weekendowe spotkanie COMECE Youth Net, czyli Młodzieżowej Sieci Konsultacyjnej powołanej przez Komisję Konferencji Episkopatów Unii Europejskiej w 2022 roku. W 10 rocznicę znaczącego poszerzenia UE na wschód, właśnie tu dyskutowano o wartościach wniesionych wówczas przez nowych członków do Wspólnoty Europejskiej.

W panelu dotyczącym solidarności, rozmawiano o jej zastosowaniu w praktyce z zaproszonymi gośćmi, czyli ks. Leszkiem Kryżą SChr, Dyrektorem Biura Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie oraz Alicją Skowron, przewodniczącą Krajowej Sekcji Młodych NSZZ „Solidarność”.

Kolejnym poruszonym tematem było zaangażowanie społeczne i polityczne młodych, które w praktyce przedstawiła Agnieszka Zarzyńska, reprezentująca Caritas Europa. Zostało to uzupełnione perspektywą badawczą przedstawioną przez panią dr Veronicę Riniolo, z Wydziału Socjologii Katolickiego Uniwersytety Najświętszego Serca w Mediolanie.

W panelu zamykającym spotkanie młodzi przedstawiciele podsumowali dotychczasowe działania, spośród których bardzo aktualnym jest opublikowany niedawno „Przewodnik dla młodych Europejczyków” przed zbliżającymi się wyborami do Parlamentu Europejskiego. Przewodnik dostępny jest na stronie COMECE, także w języku polskim (https://www.comece.eu/comece-unveils-catholic-toolkit-for-young-europeans-ahead-of-2024-eu-elections/). Dyskutowano również o perspektywach dalszej współpracy i możliwych nowych działaniach i inicjatywach. Spotkanie było znakomitą okazją do wymiany doświadczeń duszpasterstwa młodzieży w różnych krajach Unii Europejskiej.

Młodzieżowa Sieć Konsultacyjna COMECE powstała jako owoc ogłoszonego przez UE roku młodzieży oraz praktycznego realizowania synodalności. Główne jej cele to tworzenie przestrzeni do promowania głosu młodych katolików w ramach Unii Europejskiej, czerpania w Kościele z głosu młodych oraz wymiany doświadczeń różnych środowisk.

 

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

 

Autor W M

2024-04-25

Więcej informacji z tej kategorii