Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Wiara: Święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski

Ramówka
Facebook
Twitter
Darowizna

3 maja Kościół w Polsce obchodzi Święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Profesor Jan Żaryn zwraca uwagę na związek Konstytucji 3 Maja z polską maryjnością.

Dodaje, że na Jasnej Górze – duchowej stolicy Polski – Polacy w czasach zaborów powierzali szanse na odzyskanie niepodległości. Profesor Żaryn podkreśla, że śluby Jana Kazimierza stały się początkiem odradzającej się polskości. Wówczas w pierwszej rzeczpospolitej wyrastało wiele sanktuariów maryjnych.

Historyk zwraca uwagę na Milenijny Akt Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Miłości za Wolność Kościoła w Polsce i na świecie dokonany przez Prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego. Przypomina, że wielu historyków uważa, że ten akt był początkiem powstania „Solidarności”.

Uroczystość Matki Bożej jako Królowej Polski zawdzięczamy królowi Janowi Kazimierzowi, który 1 kwietnia 1656 roku w katedrze lwowskiej przed obrazem Matki Bożej Łaskawej ogłosił Matkę Bożą szczególną Patronką Królestwa Polskiego. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r. Episkopat Polski zwrócił się do Stolicy Apostolskiej o wprowadzenie święta dla Polski pod wezwaniem “Królowej Polski”. Papież Benedykt XV przychylił się do tej prośby. Biskupi zaproponowali Ojcu Świętemu dzień 3 maja, aby podkreślić nierozerwalną łączność tego święta z Sejmem Czteroletnim, a zwłaszcza z uchwaloną 3 maja 1791 roku pierwszą Konstytucją polską.

red. pg/IAR/fot. Fotolia

Autor M. Sz.

2022-05-03

Więcej informacji z tej kategorii