Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Wiara: Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Ramówka
Facebook
Twitter
Darowizna

Obchodzona 15 sierpnia uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny to jedno z najważniejszych i najstarszych świąt kościelnych – albowiem sięga czasów starożytnych.

Jest jedną z trzech największych uroczystości maryjnych. Świętowana już od V wieku tajemnica wzięcia Maryi do nieba z ciałem i duszą została 1 listopada 1950 r. potwierdzona przez Piusa XII jako dogmat wiary w konstytucji apostolskiej Munificentissimus Deus (Najszczodrobliwszy Bóg). W kościele wschodnim obchodzi się święto Zaśnięcia Matki Bożej. W kościele zachodnim nazwa ta została zmieniona w VII wieku i od tego czasu 15 sierpnia wierni świętują Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny.

W Polsce dzień ten jest często nazywany świętem Matki Bożej Zielnej, gdyż tego dnia w kościołach święci się zioła i kwiaty. W całym kraju święto to jest obchodzone bardzo uroczyście, jednak największe obchody mają miejsce w Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie odbywają się inscenizacje Zaśnięcia Maryi oraz jej Wniebowzięcia, a także na Jasnej Górze, dokąd zmierzają pątnicy z całej Polski.

Dzień 15 sierpnia jest także rocznicą „Cudu nad Wisłą”, czyli zwycięstwa wojska polskiego nad bolszewikami w 1920 r. Czciciele Maryi w Polsce przypisują je szczególnemu wstawiennictwu Matki Bożej. Jest to też dzień kiedy to Wojsko Polskie obchodzi swoje święto.

archiwum RN/JE

Autor M. Sz.

2022-08-15

Więcej informacji z tej kategorii