Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Wiara: Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Ramówka
Facebook
Twitter
Darowizna

W niedzielę, 5 czerwca, Kościoły chrześcijańskie obchodzą uroczystość Zesłania Ducha Świętego, zwaną “Zielonymi Świątkami”. Jest to pamiątka wydarzenia w Wieczerniku, gdy na zebranych apostołów i Maryję zstąpił Duch Święty w postaci języków ognia.

Uczniowie Jezusa zaczęli wtedy przemawiać w wielu językach oraz otrzymali szczególne dary duchowe – charyzmaty. Zesłanie Ducha Świętego uważa się za początek działalności Kościoła.

Jest to jedno z najstarszych świąt, obchodzone już w pierwszych wiekach chrześcijaństwa. Od IV stulecia stanowi odrębną uroczystość. Symbolem Ducha Świętego jest gołębica, często jest także przedstawiany w postaci ognistych języków lub obłoku.

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, obchodzona tydzień po Wniebowstąpieniu Chrystusa, jednocześnie przypada 50 dni po Zmartwychwstaniu, stąd jest też nazywana “Pięćdziesiątnicą” lub “Pentecoste”.

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego zamyka w Kościele okres liturgiczny wielkanocny i rozpoczyna okres zwykły. W poniedziałek po tej uroczystości – w tym roku 6 czerwca – jest obchodzone święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. Zostało ono wprowadzone do polskiego kalendarza liturgicznego przez Episkopat Polski – za zgodą papieża Pawła VI – 4 maja 1971 roku. Dzień ten został wybrany dlatego, że Zesłanie Ducha Świętego, w którym uczestniczyła Matka Boża, jest uważane za początek Kościoła.

IAR

Autor M. Sz.

2022-06-05

Więcej informacji z tej kategorii