Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Wiara: Wspólnota „Słudzy Serc”

Ramówka
Facebook
Twitter
Darowizna

W parafii p.w. św. Wojciecha w Wyszkowie powstała nowa wspólnota. Pierwsze spotkanie odbyło się 22 września 2022 roku, a kolejne planowane są na każdy ostatni czwartek miesiąca po wieczornej Mszy św. o godzinie 18.00.

Spotkaniom formacyjnym towarzyszyć będzie agapa, adoracja Najświętszego Sakramentu i nabożeństwo pokutne. Mottem  wspólnoty są słowa Ewangelii:  “Słudzy nieużyteczni jesteśmy, wykonaliśmy to co powinniśmy wykonać” (Łk 17,10), a patronami św. Małgorzata Maria Alacoque oraz św. Katarzyna Labouré. Hymnem grupy jest pieśń “Tłumy serc”, którą wykonuje ks. Stefan Ceberek.

– Zaczęło się po prostu z potrzeby serc – mówi ks. Albert Lubak, założyciel  i opiekun wspólnoty, której nadano nazwę „Słudzy Serc”. – Pomysł zrodził się z 30-dniowych rekolekcji “Dwa Serca” prowadzonych od 26 maja do 24 czerwca 2022 roku, których autorami byli ks. Mateusz Dudkiewicz i Marek Zaremba. Uczestniczyło w nich 55 osób, a ja byłem odpowiedzialny za tę grupę – komentuje  ks. Albert.

– Rekolekcje przeżywane były w rocznicę poświęcenia Polski Najświętszemu Sercu Pana Jezusa oraz stulecia  kanonizacji św. Małgorzaty Marii Alacoque przez papieża Benedykta XV. Te dwa jubileusze zostały połączone z programem rekolekcji „Dwa Serca” oraz rokiem duszpasterskim Kościoła w Polsce, który w ciągu trzech najbliższych lat pochyla się nad tajemnicą Eucharystii. Hasłem obecnego roku są słowa: „Eucharystia daje życie”. Przypominając sobie życie i posłannictwo św. Małgorzaty Marii pragnęliśmy naśladować ją w jej wielkiej miłości do Eucharystii oraz wynagradzaniu za grzechy przeciwko Najświętszemu Sercu Pana Jezusa – dodaje ks. Albert Lubak.

Rekolekcje przygotowały uczestników do zawierzenia się Najświętszemu Sercu Pana Jezusa podczas uroczystości 24 czerwca. Ich celem była odnowa kultu nabożeństwa do Najświętszego Serca Jezusowego i apostolstwa. Do tego prowadzi też Serce Maryi, więc data rozpoczęcia nauk rekolekcyjnych (26 maja – Dzień Matki) nie była przypadkowa.

– Na zakończenie rekolekcji zaproponowałem utworzenie wspólnoty, której celem będzie kult Serca Jezusa, duchowość Maryi oraz pełnienie dzieł miłosierdzia,  co spotkało się z ogromnym entuzjazmem ks. proboszcza Romana Karasia oraz uczestników rekolekcji – mówi ks. Albert Lubak, który zajął się opracowaniem nazwy, hymnu, planu pracy i materiałów formacyjnych grupy.

– Nazwa „Słudzy Serc” jest moją nazwą autorską odnoszącą się do Serca Jezusa i Maryi. Trzy filary wspólnoty to duchowość serc Jezusa i Maryi, pełnienie dzieł miłosierdzia i stałe kierownictwo pomocne w rozeznawaniu. Formacja oparta jest na litanii do Serca Pana Jezusa. Na termin spotkań wybraliśmy ostatnie czwartki, bo one przygotowują nas do pierwszych piątków miesiąca – relacjonuje założyciel wspólnoty.

– Grupa prowadzi „Skrzynkę Serc”, do której można składać prośby, ale też i oferty pomocy . Funkcja „Sługa Dobrego Słowa” wysyła SMSy i dzwoni do członków wspólnoty, dzieląc się „Dobrym Słowem” pochodzącym z Pisma Św. aby pokrzepić strudzone dusze – opowiada z radością ks. Albert.

Wspólnota „Słudzy Serc” ma 3-letni okres formacji oraz przydzielone insygnia i elementy przynależności. – Ogarniamy wszystko modlitwą i powoli odkrywamy charyzmat – podsumowuje założyciel wspólnoty i dodaje – „Słudzy Serc” nie raz okażą swoje otwarte serca!

Zachęcamy do zapisywania się do wspólnoty oraz życzymy jej członkom i opiekunowi wielu łask płynących z Najświętszego Serca Jezusa i Niepokalanego Serca Maryi.

Anna Borawska

Foto: parafia p.w. św. Wojciecha w Wyszkowie

Autor E. S.

2022-10-13

Więcej informacji z tej kategorii