Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Wiara: Wspomnienie błogosławionej Karoliny Kózkówny

Ramówka
Facebook
Twitter
Darowizna

Jutro przypada wspomnienie błogosławionej Karoliny Kózkówny, dziewicy i męczennicy.

Karolina przyszła na świat 2 grudnia 1898 roku w podtarnowskiej wsi Wał-Ruda. Chrzest otrzymała pięć dni później. W jej rodzinnym domu nie brakowało modlitwy i czytania Słowa Bożego. Do Pierwszej Komunii świętej przystąpiła w 1907 roku, a do bierzmowania w 1912. Karolina katechizowała osoby ze swojego otoczenia i zachęcała do życia według Bożych przykazań.

Wicedyrektor Radia Nadzieja, ksiądz Emil Sasinowski podczas wczorajszej audycji Gość Dnia dodał, że Karolina Kózkówka zachowała swoją godność:

-To właśnie to słowo godność jest bardzo ważne, że Karolina Kózkówna oddała życia za to, że nie chciała współżyć z żołnierzem, który chciał ją zgwałcić. Moim zdaniem właśnie tu nie chodzi o sam ten moment śmierci, tylko jak ona musiała dbać o siebie, jak musiała pielęgnować siebie, że ona rzeczywiście widziała to w tej perspektywie, która jest cały czas wystawiana na próbę.

      2023-11-17 Ksiądz Emil Sasinowski o godności Karoliny Kózkówny

Karolina została zamordowana w wieku 17 lat 18 listopada 1914 roku przez carskiego żołnierza. Beatyfikacji 10 czerwca 1987 w Tarnowie dokonał święty Jan Paweł II. Bł. Karolina Kózkówna jest patronką Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i Ruchu Czystych Serc. W ikonografii przedstawiana jest z palmą w ręce.

Więcej informacji znajdziecie państwo na stronie www.brewiarz.pl.

Autor M.D.

2023-11-17

Więcej informacji z tej kategorii