Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Wiara: Wspomnienie liturgiczne bł. Matki Róży Czackiej

Ramówka
Facebook
Twitter
Darowizna

Dziś przypada wspomnienie liturgiczne błogosławionej Matki Elżbiety Róży Czackiej, założycielki Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi oraz Zakładu dla Niewidomych w Laskach. W wieku 22 lat straciła wzrok. Jej relikwie można znaleźć między innymi w Kościele pw. Krzyża Świętego w Łomży.

Róża Maria Czacka urodziła się 22 października 1876 roku w Białej Cerkwi (obecna Ukraina). Była szóstym z siedmiorga dzieci Zofii z domu Ledóchowskiej i Feliksa Czackiego.

Od dzieciństwa miała problemy ze wzrokiem, który – mimo licznych operacji – całkowicie straciła w wieku 22 lat. Mimo to nie załamuje się – uczy się alfabetu Braille’a, zapoznaje z najnowszymi osiągnięciami nauki o niewidomych, dużo podróżuje po Europie. W 1911 roku zakłada Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi.

Lata I wojny światowej Róża Czacka spędziła w Żytomierzu. Był to dla niej czas swoistych rekolekcji. Pojawiła się w niej wówczas myśl o podjęciu życia zakonnego oraz o powołaniu nowego zgromadzenia zakonnego, które służyłoby ludziom niewidomym. W 1917 roku Róża Czacka przyjmuje habit franciszkański i składa śluby wieczyste w III Zakonie. św. Franciszka.

W maju 1918 roku wraca do Warszawy jako siostra Elżbieta od Ukrzyżowania Pana Jezusa. Po uzyskaniu koniecznych pozwoleń przyjmuje kandydatki do nowego zgromadzenia, które od 1 grudnia 1918 roku zaczyna istnieć jako Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża. Jego charyzmatem staje się służba ludziom niewidomym i wynagradzanie za duchową ślepotę świata. Opiekunem duchowym Zgromadzenia i całego dzieła staje się ks. Władysław Korniłowicz.

W 1922 roku siostra Elżbieta otrzymuje w darowiźnie od Antoniego Daszewskiego kilka mórg ziemi w Laskach, na których rozpoczyna budowę zakładu dla niewidomych. Powstaje tam szkoła i warsztaty oraz dom macierzysty dla Zgromadzenia.  Do Lasek trafiały dzieci niewidome z rodzin ubogich, mając możliwość opieki i kształcenia oraz przygotowania do życia w społeczeństwie, ucząc się samodzielności, zawodu i pracy dającej utrzymanie. W okresie 1942–1945 kapelanem zakładu w Laskach był ks. Stefan Wyszyński, późniejszy Prymas Polski.

Matka Czacka 2 grudnia 1948 przeszła udar mózgu, po czym 12 czerwca 1950 zrezygnowała z funkcji przełożonej generalnej. Przez ostatnie dziesięć lat swojego życia była bardzo ciężko chora, a w ostatnich dniach sparaliżowana. Zmarła 15 maja 1961 roku w Laskach.

9 października 2017 roku za zgodą papieża Franciszka promulgowano dekret o heroiczności jej życia i cnót. 27 października 2020 roku papież uznał cud za jej wstawiennictwem, jakim było uzdrowienie 13 września 2010 roku siedmioletniej wówczas dziewczynki – Karoliny Gawrych, mieszkanki gm. Zbójna, która została przygnieciona przez konstrukcję huśtawki w wyniku czego doznała ciężkiego urazu głowy.

Matka Elżbieta Róża Czacka została beatyfikowana 12 września 2021 roku w świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Razem z nią beatyfikowany był kard. Stefan Wyszyński.

6 marca relikwie błogosławionej zostały wprowadzone do parafii Krzyża Świętego w Łomży.

red. pg

Autor M. Sz.

2022-05-19

Więcej informacji z tej kategorii