Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Wiara: Znamy zasady pielgrzymowania na Jasną Górę

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

“Ojcowskim sercem – rok św. Józefa” – pod takim hasłem wyruszy 37. Piesza Pielgrzymka Łomżyńska na Jasną Górę. Biskup Janusz Stepnowski podjął decyzję o przywróceniu tradycyjnej formy pielgrzymowania. „Ze względu na zmieniającą się sytuację epidemiczną, spadek zachorowań, zwiększającą się liczbę zaszczepionych osób przeciwko COVID-19, a także wielkie pragnienie wiernych pielgrzymowania do Matki Bożej Jasnogórskiej, przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa i wszelkiej ostrożności oraz uwzględniając wytyczne GIS-u odnośnie do ruchu pielgrzymkowego, postanowiłem przywrócić tradycyjną formę pielgrzymki. Będzie ona jednak nieco zmodyfikowana z racji na konieczność zachowania zasad sanitarnych i wskazań GIS-u” – napisał bp Janusz Step-nowski w specjalnym komunikacie dotyczącym tegorocznego pielgrzymowania na Jasną Górę.

37. Piesza Pielgrzymka Łomżyńska na Jasną Górę wyruszy z Łomży w jednej, maksymalnie trzystuosobowej, grupie. Pielgrzymi będą spać tylko w namiotach na specjalnie przygotowanych polach. – Chodzi o to, by ograniczyć kontakt z mieszkańcami i nie powodować zagrożenia – mówi ks. Wiesław Ołowski, kierownik Pieszej Pielgrzymki Łomżyńskiej na Jasną Górę. – Najważniejsze jest to, że będziemy mogli pielgrzymować. Cieszymy się z tego bardzo, że pomału wracamy do normalności, choć postoje będziemy starali się tak organizować, by było jak najmniej kontaktu z mieszkańcami. Zależy nam, by pielgrzymka była bezpieczna zarówno dla pielgrzymów, jak i mieszkańców terenów, przez które będziemy przechodzić – dodaje ks. Wiesław Ołowski.

Zapisy na pielgrzymkę ruszą w drugiej połowie czerwca i będą trwały do ostatniej niedzieli lipca lub do wyczerpania miejsc – zapowiada kierownik łomżyńskiej pielgrzymki i informuje, że konkretne zalecenia i wymogi dotyczące pątników będą publikowane w kolejnych komunikatach.

Pasterz diecezji zachęca do wspierania pielgrzymów modlitwą i ofiarami składanymi w naszych parafiach, czy to w grupach białych – pielgrzymów duchowych, czy też indywidualnie. – Tradycyjnie też zostaną przygotowane materiały, które pozwolą w dwóch pierwszych tygodniach sierpnia na zbudowanie duchowej wspólnoty pielgrzymkowej, do której zapraszam wszystkich diecezjan – napisał pasterz diecezji bp Janusz Stepnowski, zawierzając dzieło 37. Pieszej Pielgrzymki Łomżyńskiej na Jasną Górę Czarnej Madonnie.

Początki łomżyńskiego pielgrzymowania sięgają roku 1984. Pierwsza pielgrzymka liczyła ponad 2000 pielgrzymów, podzielonych na kilka grup. W historii łomżyńskiego pielgrzymowania tylko raz pielgrzymka była zawieszona, a wynikało to z organizacji spotkania z ojcem świętym Janem Pawłem II, który odwiedził diecezję łomżyńską. W zeszłym roku pielgrzymka odbyła się w formie sztafetowej bez noclegów w ograniczonej grupie. Tegoroczna pielgrzymka wyruszy po raz 37. z nadzieją, że wszyscy, którzy pragną przeżyć rekolekcje w drodze, będą mieli taką możliwość.

Joanna Ekstowicz

Hits: 141

Autor J. E.

2021-05-28

Więcej informacji z tej kategorii