Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Zambrów: 100. rocznica nadania nazwy 71. Pułkowi Piechoty

Ramówka
Facebook
Twitter
Darowizna

Apel poległych, salwa honorowa i koncert orkiestry dętej to nie wszystkie atrakcje, które miały miejsce w Zambrowie podczas uroczystości upamiętniających 100. rocznicę nadania nazwy 71. Pułku Piechoty.

– Pułk ten jest bardzo ważny dla mieszkańców miasta – ocenił senator Prawa i Sprawiedliwości Marek Komorowski, który był jednym z organizatorów uroczystości:

– Miasto zżyło się z pułkiem. Można powiedzieć, że i pułk żył się z miastem w okresie międzywojennym, gdzie stacjonował od 26 roku do II wojny światowej. Pułk był mocno zaangażowany w życie miasta. Występował z różnymi inicjatywami. Jedną z nich jest własnie Pomnik Powstania Styczniowego, który został ufundowany przez żołnierzy 71. Pułku Piechoty. Pułk prowadził komunikację, taką spółdzielnie w ramach której była uruchomiona komunikacja autobusowa. Prowadził kasyno, orkiestrę wojskową. Szereg różnych przedsięwzięć. 

      2021-09-27 Marek Komorowski o 71. PP

O tym jak ważne jest kultywowanie pamięci historycznej o ważnych dla regionu wydarzeniach mówił obecny na uroczystości poseł PIS-u Jarosław Zieliński:

– Jest to zasłużony pułk w walkach o granicę II Rzeczypospolitej po I wojnie światowej. Wywodzi się przecież z błękitnej armii generała Hallera, więc jest zasłużony dla Rzeczypospolitej i związany bardzo mocno z Zambrowem. Poprzez stacjonowanie przez dłuższy okres w czasie międzywojennym tutaj. I dzisiaj pamięć o tym pułku jest i powinna być traktowana jako bardzo ważny element świadomości zbiorowej mieszkańców Zambrowa, ziemi zambrowskiej i ważny element patriotyzmu Polaków.

      2021-09-27 Jarosław Zieliński o 71. PP

Uroczystości odbyły się pod patronatem Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka.

kr

Autor M. Sz.

2021-09-27

Więcej informacji z tej kategorii

21 lipca: Jezus dobry pasterz

21 lipca: Jezus dobry pasterz

XVI NIEDZIELA ZWYKŁA (ROK B)   Mk 6, 30 - 34 Apostołowie zebrali się u Jezusa i opowiedzieli Mu wszystko, co...