Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Zdrowie: KE skróciła okres ważności unijnych certyfikatów covidowych

Ramówka
Facebook
Twitter
Darowizna

Jest decyzja Komisji Europejskiej o skróceniu okresu ważności certyfikatów covidowych z roku do 9 miesięcy po pełnym zaszczepieniu. Nowe regulacje mają obowiązywać od 1 lutego.

Może je wprawdzie zablokować większość krajów lub europosłów, ale Komisja uważa, że dla tej decyzji jest wystarczające poparcie w Unii. Unijne certyfikaty covidowe zawierają informacje o szczepieniu, negatywnym wyniku testu oraz przebytym zakażeniu. W założeniu dokumenty miały ułatwić podróżowanie po Unii bez konieczności spełnienia dodatkowych wymogów. Ta decyzja zastępuje zalecenia Komisji z listopada i jest wiążąca dla wszystkich krajów.

– Od 1 lutego certyfikaty będą ważne do 270 dni od pełnego zaszczepienia. Państwa członkowskie nie mogą wydłużyć tego okresu, ani go skrócić. To zapewnia Europejczykom przewidywalność w sprawie korzystania z certyfikatów – powiedział rzecznik Komisji Christian Wigand.

Komisja zastrzega, że kraje członkowskie mogą wprowadzać dodatkowe wymagania, jeśli powołają się na sytuacje nadzwyczajne, na przykład, tłumacząc to ochroną systemów opieki zdrowotnej. Takie wymogi wprowadziły między innymi Włochy, Portugalia i Grecja – Europejczycy chcący wjechać na terytorium tych krajów mimo zaszczepienia muszą mieć negatywne wyniki testów.

Wczorajsza decyzja Komisji Europejskiej nie dotyczy dodatkowych, przypominających dawek. Nie ma bowiem jeszcze pełnych danych dotyczących długości odporności po ich podaniu.

IAR

Autor M. Sz.

2021-12-22

Więcej informacji z tej kategorii