Wzgórze św. Wawrzyńca i Góra Królowej Bony w Starej Łomży ponownie ożyły średniowieczną tradycją. W niedzielę mieszkańcy regionu mieli okazję, aby przeżyć wydarzenia sprzed niemal tysiąca lat. Wszystko za sprawą “Festynu Kultury Średniowiecznej na św. Wawrzyńca”, który organizowany był przez Gminę Łomża po raz trzeci.
Poprzez takie imprezy chcemy doceniać historię Ziemi Łomżyńskiej- mówił wójt Gminy Łomża, Piotr Kłys:
-Po pierwsze musimy być dumni z tego co mamy, z tego skąd pochodzimy, bo mamy czym się pochwalić. Właśnie w tym miejscu posiadamy najstarsze obiekty archeologiczne na Mazowszu, najstarsze na Ziemi Łomżyńskiej. Stoimy na Górze Królowej Bony, a tak naprawdę jest to grodzisko średniowieczne, ale obok jest jeszcze ważniejszy obiekt- Wzgórze św. Wawrzyńca. To tutaj 1000 lat temu przyszedł św. Brunon i utworzył pierwszą na Mazowszu Parafię.
Wydarzenie nawiązywało do dzieła ewangelizacji, które przed tysiącem lat podejmował św. Brunon z Kwerfurtu. Prawdopodobnie to ze Starej Łomży wyruszył on ze swoją ostatnią misją do pogańskich wtedy Prusów. Wydarzenie w przyjemny sposób uczy cennej historii- podkreślał Piotr Kłys:
-Drugą motywacją jest sytuacja, gdy chciałem kilka lat temu pokazać dziecku rycerza należało jechać 100 km. Chodzi o to, byśmy jako mieszkańcy regionu mogli przeżywać naszą historię, ale podczas średniowiecznego festynu na wesoło, bez jeżdżenia daleko w świat.
Nie brakowało turniejów rycerskich, średniowiecznych tańców, warsztatów rzemiosła, ale także tradycyjnych przysmaków, przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich:
Podczas Festynu mieszkańcy mogli obejrzeć również mobilny spektakl ‘Iskry Niepodległej” – widowiska Biura ‘Niepodległa” o wybitnych Polkach i Polakach, którzy zmienili świat.