Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Ostrołęka: Delegacja Ambasady Węgier odwiedziła Ostrołękę [FOTO]

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

Złożenie kwiatów, odśpiewanie hymnów narodowych i deklaracje przyjaźni. To już tradycja, że 10 marca pod pomnikiem generała Józefa Bema w Ostrołęce spotykają się samorządowcy oraz delegacja z ambasady Węgier.

– Celem spotkania jest upamiętnienie wspólnych bohaterów w rocznice wiosny ludów na Węgrzechmówi Piter Kertis, atasze do spraw kultury z Ambasady Węgier.  – Polacy przez wieki wspierali naszą i waszą wolność. Chcemy uhonorować pamięć bohaterów, którzy nam pomogli i przez to staramy się być zawsze w miejscach, gdzie wyróżnieni są nasi wspólni bohaterowie.

Podczas uroczystości prezydent Łukasz Kulik podkreślał, że przyjaźń polsko-węgierska jest ponad pokoleniowa oraz ponad czasowa:

– Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie. Nasza historia tej polsko-węgierskiej przyjaźni pokazuje, że w dobrych czasach lubimy powspominać, ale gdy przychodzą trudne czasy, zawsze sobie pomagamy. I to jest ważne, żebyśmy w tych trudnych czasach zawsze, gdzieś tam mieli przyjaciół, którzy zawsze za nami staną, zawsze nam pomogą. Cieszę się, że jest z nami tak wiele osób, szczególnie młodzież, do której to w szczególnym stopniu należy kultywowanie tej naszej wspaniałej przyjaźnimówił Łukasz Kulik.

Bohaterem, który łączy Ostrołękę z węgierską Wiosną Ludów jest generał Józef Bem. Postać ta jest ikoną bitwy pod Ostrołęka z roku 1831, czyli z czasów powstania listopadowego. Natomiast Węgrzy pamiętają “ojczulka” Bema, bo tak nazywany był na Węgrzech, jako dowódcę wojsk węgierskich podczas walk o Niepodległość w latach 1848-1849.

Po uroczystościach na placu Bema goście z Węgier udali się do Muzeum Kultury Kurpiowskiej, gdzie zwiedzili wystawy stałe i czasowe.

[nggallery ID=3914]

SK

[related limit=”5″]

Autor adam

2020-03-10

Więcej informacji z tej kategorii

Słowo Życia: 30 stycznia

Słowo Życia: 30 stycznia

PONIEDZIAŁEK CZWARTEGO TYGODNIA ZWYKŁEGO Mk 5, 1-20 Jezus i uczniowie Jego przybyli na drugą stronę jeziora do kraju...

Słowo Życia: 29 stycznia

Słowo Życia: 29 stycznia

IV NIEDZIELA ZWYKŁA Mt 5, 1-12a Jezus, widząc tłumy, wyszedł na górę. A gdy usiadł, przystąpili do Niego Jego...

Słowo Życia: 28 stycznia

Słowo Życia: 28 stycznia

WSPOMNIENIE ŚW. TOMASZA Z AKWINU   Mk 4, 35-41 Owego dnia, gdy zapadł wieczór, Jezus rzekł do swoich uczniów:...