Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Region: Wicie palm na liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

Ramówka
Facebook
Twitter
Darowizna

Wicie palm kurpiowskich oraz konkurs ,,Palma Kurpiowska” w Łysych zostały wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

To wieloletnia tradycja, z której słynie nasz region, dlatego zależało nam, aby zostało to docenione – mówi dyrektor Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, Maria Samsel.

-To przykład pewnej struktury, która ma jeden cel i spełnia swoją rolę, ponieważ dzięki konkursowi zwyczaj wykonywania wysokich i pięknie zdobionych palm przetrwał. To zasługa twórców, depozytariuszy, ponieważ pod wnioskiem o spis na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kultury danego zjawiska podpisują się depozytariusze. 

      2024-04-23 Maria Samsel

Dzięki pracowitości Kurpiów wicie palm pielęgnowane jest do dzisiaj – mówi Maria Samsel:

-To przykład ogromnej aktywności, talentu twórców oraz pracowitości Kurpiów, żeby uwić taką palmę trzeba dużego nakładu pracy, ale przede wszystkim, jak pisał Adam Chętnik ,,Kurpie mają wrodzone artystyczne zdolności” i ta palma, która została wpisana na prestiżową listę jest dowodem, że te słowa są nadal aktualne. 

      2024-04-23 Maria Samsel o wiciu palm

Do tej pory na listę wpisano m.in. hafciarstwo kurpiowskie z Puszczy Zielonej i Białej, wycinankarstwo kurpiowskie z Puszczy Zielonej, bursztyniarstwo kurpiowskie z Puszczy Zielonej, wypiek byśków i nowych latek Kurpiów Puszczy Zielonej, bursztyniarstwo kurpiowskie z Puszczy Zielonej czy bartnictwo. Krajowa lista niematerialnego dziedzictwa kulturowego jest spisem różnorodnych przejawów dziedzictwa niematerialnego w naszym kraju, ale też wyrazem uznania dla twórców kultywujących regionalne tradycje. Jest również realizacją obowiązku inwentaryzacji przejawów tego dziedzictwa nałożonego przez Konwencję UNESCO z 2003 roku, którą ratyfikowała m.in. Polska.

Autor W M

2024-04-23

Więcej informacji z tej kategorii