Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Słowo Boże na każdy dzień: 1 maja

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

III NIEDZIELA WIELKANOCNA

J 21, 1-19

Jezus znowu ukazał się nad Jeziorem Tyberiadzkim. A ukazał się w ten sposób: Byli razem Szymon Piotr, Tomasz, zwany Didymos, Natanael z Kany Galilejskiej, synowie Zebedeusza oraz dwaj inni z Jego uczniów. Szymon Piotr powiedział do nich: «Idę łowić ryby». Odpowiedzieli mu: «Idziemy i my z tobą». Wyszli więc i wsiedli do łodzi, ale tej nocy nic nie ułowili.
A gdy ranek zaświtał, Jezus stanął na brzegu. Jednakże uczniowie nie wiedzieli, że to był Jezus.
A Jezus rzekł do nich: «Dzieci, macie coś do jedzenia?»
Odpowiedzieli Mu: «Nie».
On rzekł do nich: «Zarzućcie sieć po prawej stronie łodzi, a znajdziecie». Zarzucili więc i z powodu mnóstwa ryb nie mogli jej wyciągnąć.
Powiedział więc do Piotra ów uczeń, którego Jezus miłował: «To jest Pan!» Szymon Piotr, usłyszawszy, że to jest Pan, przywdział na siebie wierzchnią szatę – był bowiem prawie nagi – i rzucił się wpław do jeziora. Pozostali uczniowie przypłynęli łódką, ciągnąc za sobą sieć z rybami. Od brzegu bowiem nie było daleko – tylko około dwustu łokci.
A kiedy zeszli na ląd, ujrzeli rozłożone ognisko, a na nim ułożoną rybę oraz chleb. Rzekł do nich Jezus: «Przynieście jeszcze ryb, które teraz złowiliście». Poszedł Szymon Piotr i wyciągnął na brzeg sieć pełną wielkich ryb w liczbie stu pięćdziesięciu trzech. A pomimo tak wielkiej ilości sieć nie rozerwała się. Rzekł do nich Jezus: «Chodźcie, posilcie się!» Żaden z uczniów nie odważył się zadać Mu pytania: «Kto Ty jesteś?», bo wiedzieli, że to jest Pan. A Jezus przyszedł, wziął chleb i podał im – podobnie i rybę.
To już trzeci raz Jezus ukazał się uczniom od chwili, gdy zmartwychwstał.
A gdy spożyli śniadanie, rzekł Jezus do Szymona Piotra: «Szymonie, synu Jana, czy miłujesz Mnie więcej aniżeli ci?»
Odpowiedział Mu: «Tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham».
Rzekł do niego: «Paś baranki moje».
I znowu, po raz drugi, powiedział do niego: «Szymonie, synu Jana, czy miłujesz Mnie?»
Odparł Mu: «Tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham».
Rzekł do niego: «Paś owce moje».
Powiedział mu po raz trzeci: «Szymonie, synu Jana, czy kochasz Mnie?»
Zasmucił się Piotr, że mu po raz trzeci powiedział: «Czy kochasz Mnie?» I rzekł do Niego: «Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham».
Rzekł do niego Jezus: «Paś owce moje.
Zaprawdę, zaprawdę, powiadam ci: Gdy byłeś młodszy, opasywałeś się sam i chodziłeś, gdzie chciałeś. Ale gdy się zestarzejesz, wyciągniesz ręce swoje, a inny cię opasze i poprowadzi, dokąd nie chcesz».
To powiedział, aby zaznaczyć, jaką śmiercią uwielbi Boga. A wypowiedziawszy to, rzekł do niego: «Pójdź za Mną!»

„To jest Pan!”

Zmartwychwstały Chrystus Pan ukazał się uczniom, kiedy ci byli w lodzi na jeziorze, po bezowocnym nocnym połowie. W pierwszym momencie ci uczniowie nie mogli rozpoznać Go – może z powodu braku jasności, przy dopiero rozpoczynającym się dniu, może z powodu ich zmęczenia pracą przy sieciach? A może Pan chciał, by oni nie poznali Go jeszcze w tym momencie…? Jednak jako  pierwszy rozpoznał Go umiłowany uczeń, którego utożsamiamy ze św. Janem, apostołem i autorem tej Ewangelii, z której pochodzi czytany dziś fragment. Pierwszy rozpoznał Jezusa umiłowany uczeń, który dobrze znal Zbawiciela. Był on wciąż bardzo blisko Mistrza podczas Jego publicznej działalności, m.in. podczas Ostatniej Wieczerzy, kiedy zadał pytanie Jezusowi o zdrajcę. Był (wraz z Piotrem i Jakubem) świadkiem wskrzeszenia córki Jaira, przemienienia Chrystusa, modlitwy w Ogrójcu. Był zawsze blisko Zbawiciela, poznawał Jego Dobrą Nowinę, poznawał Jezusa. Dlatego mógł Go jako pierwszy rozpoznać. Bądźmy również blisko Jezusa na drogach codzienności spotykając się z Nim na modlitwie, uczestnicząc w Najświętszej Ofierze, przyjmując sakramenty św., rozważając słowo Boże. Troszczmy się o naszą bliskość ze Zbawicielem, abyśmy mogli także Go rozpoznawać obecnego pośród nas!

      2022-05-01 Słowo Boże na każdy dzień

ks. Jan Krupka

Autor P. G.

2022-05-01

Więcej informacji z tej kategorii