Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Słowo Boże na każdy dzień: 18 sierpnia

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

CZWARTEK DWUDZIESTEGO TYGODNIA ZWYKŁEGO

Mt 22,1-14

„Jezus w przypowieściach mówił do arcykapłanów i starszych ludu:
«Królestwo niebieskie podobne jest do króla, który wyprawił ucztę weselną swemu synowi. Posłał więc swoje sługi, żeby zaproszonych zwołali na ucztę, lecz ci nie chcieli przyjść.
Posłał jeszcze raz inne sługi z poleceniem: «Powiedzcie zaproszonym: Oto przygotowałem moją ucztę: woły i tuczne zwierzęta pobite i wszystko jest gotowe. Przyjdźcie na ucztę». Lecz oni zlekceważyli to i poszli: jeden na swoje pole, drugi do swego kupiectwa, a inni pochwycili jego sługi i znieważywszy ich, pozabijali.
Na to król uniósł się gniewem. Posłał swe wojska i kazał wytracić owych zabójców, a miasto ich spalić.
Wtedy rzekł swoim sługom: «Uczta wprawdzie jest gotowa, lecz zaproszeni nie byli jej godni. Idźcie więc na rozstajne drogi i zaproście na ucztę wszystkich, których spotkacie». Słudzy ci wyszli na drogi i sprowadzili wszystkich, których napotkali: złych i dobrych. I sala zapełniła się biesiadnikami.
Wszedł król, żeby się przypatrzyć biesiadnikom, i zauważył tam człowieka nie ubranego w strój weselny. Rzekł do niego: «Przyjacielu, jakże tu wszedłeś nie mając stroju weselnego?» Lecz on oniemiał. Wtedy król rzekł sługom: «Zwiążcie mu ręce i nogi i wyrzućcie go na zewnątrz w ciemności. Tam będzie płacz i zgrzytanie zębów».
Bo wielu jest powołanych, lecz mało wybranych”.

„Posłał więc swoje sługi, żeby zaproszonych zwołali na ucztę, lecz ci nie chcieli przyjść.”

Uczta weselna przygotowana przez króla dla własnego syna. Przygotowane stoły, wspaniałe potrawy – tyle kosztu, trudu, tak ważna uroczystość. I co się dzieje? Zaproszeni na ucztę nie chcą iść; nawet specjalne przypomnienie ze strony umyślnych posłańców nie odniosło skutku: „nie chcieli przyjść”. Może słuchając tego opisu chcielibyśmy zawołać, że nam to by się nigdy nie wydarzyło. My na pewno (tak sobie myślimy) pozytywnie odpowiedzielibyśmy na tak zaszczytne zaproszenie na przyjęcie weselne królewskiego syna… Co się jednak dzieje, kiedy Jezus, kieruje do nas Swe zaproszenie na tę Ucztę, która jest dla nas przygotowana przez Boga w naszych świątyniach? Ucztą tą jest Msza św., Najświętsza Ofiara. Uczta przygotowana – zdaje się nam mówić Bóg. Przyjdźcie, bo Ja na was czekam. I co? Czemu nas tak niewielu w kościele? Czemu tak łatwo się usprawiedliwiamy (mam daleko, nie za dobrze się czułem, byłem w podróży, byłem zmęczony…)? Czemu tak łatwo mówimy Bogu: „Nie”? Pomyśl nad swoim uczestnictwem we Mszy św. niedzielnej i świątecznej. Pomyśl, czy uczestniczysz systematycznie? Czy twoja nieobecność wynika zawsze z bardzo ważnych powodów? A może jesteś podobny do tych z Chrystusowej przypowieści, którzy na zaproszenie Króla mówią: Nie, nie chcemy przyjść do Ciebie, Jezu…

      2022-08-18 Słowo Boże na każdy dzień

 ks. Jan Krupka

Hits: 30

Autor P. G.

2022-08-18

Więcej informacji z tej kategorii

GD: Andrzej Duda, burmistrz Kolna

GD: Andrzej Duda, burmistrz Kolna

"Gościem Dnia" Radia Nadzieja był Andrzej Duda, burmistrz Kolna. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, którą...