Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Słowo Boże na każdy dzień: 2 lipca

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

SOBOTA TRZYNASTEGO TYGODNIA ZWYKŁEGO

Mt 9,14-17

Uczniowie Jana podeszli do Jezusa i zapytali: „Dlaczego my i faryzeusze dużo pościmy, Twoi zaś uczniowie nie poszczą?” Jezus im rzekł: „Czy goście weselni mogą się smucić, dopóki pan młody jest z nimi? Lecz przyjdzie czas, kiedy zabiorą im pana młodego, a wtedy będą pościć.
Nikt nie przyszywa łaty z surowego sukna do starego ubrania, gdyż łata obrywa ubranie i gorsze robi się przedarcie. Nie wlewa się też młodego wina do starych bukłaków. W przeciwnym razie bukłaki pękają, wino wycieka, a bukłaki się psują. Raczej młode wino wlewa się do nowych bukłaków, a tak jedno i drugie się zachowuje”.

„Dlaczego my i faryzeusze dużo pościmy, Twoi zaś uczniowie nie poszczą?”

W kontekście dyskusji Jezus usprawiedliwia zachowanie Swoich uczniów w odniesieniu do praktyk postnych. Jednak nie wyklucza On postu, praktyk umartwienia Swoich uczniów. Stąd też i nam trzeba się zastanowić nad obecnością umartwienia, wyrzeczenia w naszym życiu. I nie chodzi jedynie o to umartwienie, które wynika z przykazań kościelnych, gdzie znajdujemy przykazanie mówiące o zachowaniu nakazanych dni postu i wstrzemięźliwości od potraw mięsnych i o tym, by w czasie pokutnym powstrzymać się od udziału w zabawach. To jest na pewno częścią życia członków Kościoła Św. Ale chodzi także o inne umartwienia, wyrzeczenia w naszym życiu. Chodzi także o „post”, o wyrzeczenie – podejmowane z własnej inicjatywy, dobrowolnie – by to Panu Bogu ofiarować. A gdy się zastanowimy, to dostrzeżemy różne miejsca, sytuacje, rzeczy, gdzie podjęcie umartwienia przez nas jest możliwe – i może być dla nas bardzo użyteczne. Pomyśl: Może przydałoby się, byś mniej czasu spędził przed TV lub przed monitorem komputerowym? A może mógłbyś mniej papierosów wypalić, mniej wypić alkoholu (a jeszcze lepiej: w ogóle zaprzestał)? Może mógłbyś zjeść mniej słodyczy – a zaoszczędzone pieniądze ofiarować na jakiś dobry cel? A może jeszcze inną drogę „postu” znajdziesz? Zastanów się nad tym.

      2022-07-02 Słowo Boże na każdy dzień

ks. Jan Krupka

Hits: 36

Autor P. G.

2022-07-02

Więcej informacji z tej kategorii