Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Słowo Boże na każdy dzień: 21 sierpnia

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

XXI NIEDZIELA ZWYKŁA

Łk 13, 22-30

Jezus przemierzał miasta i wsie, nauczając i odbywając swą podróż do Jerozolimy.
Raz ktoś Go zapytał: «Panie, czy tylko nieliczni będą zbawieni?»
On rzekł do nich: «Usiłujcie wejść przez ciasne drzwi; gdyż wielu, powiadam wam, będzie chciało wejść, a nie zdołają. Skoro Pan domu wstanie i drzwi zamknie, wówczas, stojąc na dworze, zaczniecie kołatać do drzwi i wołać: „Panie, otwórz nam!”, lecz On wam odpowie: „Nie wiem, skąd jesteście”. Wtedy zaczniecie mówić: „Przecież jadaliśmy i piliśmy z Tobą, i na ulicach naszych nauczałeś”.
Lecz On rzecze: „Powiadam wam, nie wiem, skąd jesteście. Odstąpcie ode Mnie wszyscy, którzy dopuszczacie się niesprawiedliwości!” Tam będzie płacz i zgrzytanie zębów, gdy ujrzycie Abrahama, Izaaka i Jakuba, i wszystkich proroków w królestwie Bożym, a siebie samych precz wyrzuconych. Przyjdą ze wschodu i zachodu, z północy i południa i siądą za stołem w królestwie Bożym.
Tak oto są ostatni, którzy będą pierwszymi, i są pierwsi, którzy będą ostatnimi».

„Usiłujcie wejść przez ciasne drzwi; gdyż wielu, powiadam wam, będzie chciało wejść, a nie zdołają.”

Obraz ciasnych drzwi ukazany nam przez Zbawiciela w dzisiejszej Ewangelii w pierwszej chwili może być dla nas niezbyt pociągający. Człowiek bowiem lubi wygodę, zwraca na nią uwagę w różnych momentach i w różnych sytuacjach swego życia. Stara się o właściwe wyposażenie własnego mieszkania aby mógł w nim „wygodnie żyć”. Korzysta z różnych urządzeń i rozwiązań technicznych, które mu ułatwiają pracę, ale także inne aspekty codzienności. Także w podróży szuka takich rozwiązań, aby była ona w miarę możliwości niemęcząca. Unika tego, co jest związane z ciasnotą czy tłokiem… Obraz „ciasnych drzwi” jednak mówi o trudzie, który jest potrzebny na drodze prowadzącej do królestwa niebieskiego. Przyjęcie nauki Zbawiciela i jej rzeczywista realizacja w konkretach codziennego życia może stanowić rzeczywistą trudność, wymaga nieraz głębokiego zaangażowania w podążaniu za Zbawicielem drogą krzyżową. Chrystus Pan jednak nas przekonuje, że warto ten trud podejmować – i zachęca nas do niego. Postawy świętych i błogosławionych ukazują nam tak wiele przykładów, które to potwierdzają. Podążajmy więc i my drogą ukazaną nam przez Pana, abyśmy u kresu naszych ziemskich dni mogli wejść do królestwa niebieskiego.

      2022-08-21 Słowo Boże na każdy dzień

ks. Jan Krupka

Hits: 44

Autor P. G.

2022-08-21

Więcej informacji z tej kategorii