Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Słowo Boże na każdy dzień: 5 września

Ramówka
Facebook
Twitter
Instagram

PONIEDZIAŁEK DWUDZIESTEGO TRZECIEGO TYGODNIA ZWYKŁEGO

 

Łk 6, 6-11

W szabat Jezus wszedł do synagogi i nauczał. A był tam człowiek, który miał uschłą prawą rękę.
Uczeni zaś w Piśmie i faryzeusze śledzili Go, czy w szabat uzdrawia, żeby znaleźć powód do oskarżenia Go.
On wszakże znał ich myśli i rzekł do człowieka, który miał uschłą rękę: „Podnieś się i stań na środku”. Podniósł się i stanął.
Wtedy Jezus rzekł do nich: „Pytam was: Czy wolno w szabat dobrze czynić, czy wolno źle czynić? życie ocalić czy zniszczyć?”
I spojrzawszy wokoło po wszystkich, rzekł do człowieka: „Wyciągnij rękę”. Uczynił to i jego ręka stała się znów zdrowa.
Oni zaś wpadli w szał i naradzali się między sobą, co by uczynić Jezusowi.

 

„Uczeni zaś w piśmie i faryzeusze śledzili Go…”

 

Taką postawę okazywali uczeni w Piśmie, faryzeusze, osoby sprzeciwiające się Jezusowi, nie chcący przyjąć Jego nauczania. Tak bardzo byli zajęci szukaniem tego, o co mogli by go oskarżyć, potępić, wykazać Jego złe postępowanie – że nawet cuda przez Niego zdziałane nie przyczyniły się do tego, by uwierzyli. „Uczeni w Piśmie i faryzeusze śledzili Go.” Czy czasami my nie jesteśmy podobni do nich w naszym zachowaniu? A może tak być, kiedy patrzymy się na naszych bliźnich, kiedy przypatrujemy się ich postawie i postępowaniu, kiedy słuchamy ich słów – po to przede wszystkim, by wykazać ich błędy, by ich wyśmiać, skrytykować, potępić. Wtedy tak łatwo zapominamy o zobowiązaniu do miłości bliźniego, wtedy łatwo przeoczyć to, co dobre w postępowaniu drugiego człowieka (kiedy się szuka tylko to, co złe). A przecież powinniśmy także próbować dostrzegać to, co dobre w drugim człowieku, w każdym człowieku bez wyjątku; przecież taka postawa potępienia, a nie braterskiego upomnienia, nie ułatwia temu drugiemu człowiekowi poprawianie siebie; przecież takie zachowanie bardzo szybko burzy różne relacje międzyludzkie, a nam powinno zależeć na tym, by te więzi budować i umacniać… „A oni śledzili Go…” – tak wrogo nastawieni do Jezusa do Niego się odnosili. Oby twoje odniesienie do bliźniego nie było podobne…

 

      2022-09-05 Słowo Życia - Ks. Jan Krupka

 

Ks. Jan Krupka

Hits: 34

Autor ES

2022-09-05

Więcej informacji z tej kategorii