ŚWIĘTO NARODZENIA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY
Mt 1, 18-23
Z narodzeniem Jezusa Chrystusa było tak. Po zaślubinach Matki Jego, Maryi, z Józefem, wpierw nim zamieszkali razem, znalazła się brzemienną za sprawą Ducha Świętego. Mąż Jej, Józef, który był człowiekiem sprawiedliwym i nie chciał narazić Jej na zniesławienie, zamierzał oddalić Ją potajemnie.
Gdy powziął tę myśl, oto anioł Pański ukazał mu się we śnie i rzekł: „Józefie, synu Dawida, nie bój się wziąć do siebie Maryi, twej Małżonki; albowiem z Ducha Świętego jest to, co się w Niej poczęło. Porodzi Syna, któremu nadasz imię Jezus, On bowiem zbawi swój lud od jego grzechów”.
A stało się to wszystko, aby się wypełniło słowo Pańskie powiedziane przez Proroka: „Oto Dziewica pocznie i porodzi Syna, któremu nadadzą imię Emanuel”, to znaczy „Bóg z nami”.
„Józefie, synu Dawida, nie bój się wziąć do siebie Maryi, twej Małżonki (…)”
Józef otrzymuje Boże słowo przez pośrednictwo anioła. Ma on wykazać się postawą Bożej odwagi, Bożego męstwa, aby przyjąć Maryję, otoczyć opieką zarówno Ją, jak i Jezusa, Jej Syna – ale i Bożego Syna. Jak wiemy, Józef wypełnił to polecenie, które otrzymał przez pośrednictwo Bożego posłańca. Takim go znamy, na podstawie skromnych informacji zapisanych na kartach Biblii, jako człowieka wypełniającego Bożą wolę. Uczymy się takiej podstawy od członków Świętej Rodziny. Uczy nas tego św. Józef, ale również uczy nas tej postawy Maryja, która przyjmując Boże orędzie przekazane Jej przez Gabriela mówi: „Oto ja służebnica Pańska, niech Mi się stanie według twego słowa”. Uczy nas takiej postawy także Jezus, Boży Syn i Syn Maryi, który w Ogrodzie Oliwny modli się: „nie moja, ale Twoja wola niech się stanie”. On także pozostawił nam modlitwę, która dla nas jest wzorem dla każdej naszej modlitwy, w której uczy nas modlić się: „Bądź wola Twoja, jako w niebie, tak i na ziemi”. Modląc się tymi słowami, powtarzając codziennie te słowa, uczymy się także gotowości realizacji Bożej woli w codzienności naszego życia. Uczymy się tej postawy spoglądając na Świętą Rodziną z Nazaretu, na Jezusa, na Matkę Bożą i na Józefa. Uczmy się – i taką postawę realizujmy!
Ks. Jan Krupka








