Na prośbę papieża Franciszka, 7 października 2024 roku będziemy przeżywać jako Dzień modlitwy i postu w intencji pokoju na świecie.
„Aby wypraszać za wstawiennictwem Najświętszej Maryi Panny dar pokoju, w przyszłą niedzielę udam się do Bazyliki Matki Bożej Większej, gdzie odmówię Różaniec Święty i skieruję do Najświętszej Dziewicy żarliwe błaganie” – zapowiedział Ojciec Święty pod koniec homilii Mszy Świętej na rozpoczęcie drugiej sesji rzymskiej XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów w Watykanie, której przewodniczył 2 października br.
“Proszę wszystkich, aby następny dzień, 7 października, przeżyć jako dzień modlitwy i postu w intencji pokoju na świecie” – dodał papież Franciszek.
Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów w Watykanie odbywa się pod hasłem „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja”. Będzie trwało do 27 października.
Synod rozpoczął się trzy lata temu od szerokich konsultacji w parafiach i diecezjach. W sobotę podczas pielgrzymki w Belgii papież powiedział, że proces synodalny musi być powrotem do Ewangelii i szukać odpowiedzi na pytanie, co zrobić, by Ewangelia dotarła do społeczeństwa, które już jej nie słucha lub odwróciło się od wiary. Synod będzie pracował nad reformami, które mają na celu znaczne zwiększenie roli świeckich i kobiet w Kościele, także w procesie decyzyjnym. Chodzi również o przejrzystość decyzji podejmowanych przez hierarchię kościelną, by uniknąć dalszych skandali finansowych i tuszowania przypadków wykorzystywania seksualnego małoletnich i bezbronnych przez duchownych.
Papież podsumuje prace Synodu w adhortacji apostolskiej, skierowanej do całego Kościoła. Przedmiotem obrad końcowej sesji synodu nie będą kwestie wyświęcania kobiet, zniesienia celibatu czy miejsca mniejszości seksualnych w Kościele. W marcu tego roku powierzono je 10 grupom roboczym, które przedstawią wyniki swoich prac w przyszłym roku.
KEP/IAR