Rozpoczął się sierpień, miesiąc trzeźwości. Tradycyjnie ze szczególnym apelem o zachowanie abstynencji, wystąpił Zespół Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa trzeźwości i osób uzależnionych.
Nie przypadkowo, wierni zachęcani są do rezygnacji z napojów alkoholowych w tym miesiącu – mówi przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych, bp Tadeusz Bronakowski:
-To w sierpniu 1920 roku legiony prowadzone przez marszałka Piłsudskiego zatrzymały sowiecką nawałnicę zagrażającą Polsce i Europie w słynnej bitwie zwanej przez potomnych ,,cudem nad Wisłą”, także w sierpniu 1944 roku Polacy w heroicznym akcie odwagi i miłości do ojczyzny, Powstaniu Warszawskim, próbowali wyzwolić Warszawę udręczoną niemiecką niewolą. 1980 rok jest w naszej zbiorowej świadomości miesiącem działań, które doprowadziły do odnowienia oblicza naszej ojczystej ziemi i przywrócenia społeczeństwu wewnętrznej wolności, Ci ludzie wiedzieli wtedy, że trzeba zakazać alkoholu podczas strajków.
Niech będzie to sprawdzian naszej wolności i okazja do przywrócenia odpowiedniej hierarchii wartości:
-Trzeźwość decyduje o kondycji społeczeństwa, o jego zdrowiu fizycznym, psychicznym i duchowym. Decyduje o tym, czy jako naród jesteśmy w stanie skutecznie bronić się przed różnymi zagrożeniami zarówno wewnętrznymi i zewnętrznymi. Doświadczenie historyczne mówi nam, że brak trzeźwości może być jedną z głównych przyczyn utraty niepodległości.
W tym roku sierpniowej inicjatywie przyświecają słowa bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, że ,,trzeźwość jest polską racją stanu”.
Badania pokazują, że nawet 5 mln Polaków w różnym stopniu jest uzależnionych od alkoholu, a społecznie negatywne skutki dotykają aż ok. 12 mln rodaków. W ubiegłym roku Polska zajęła drugie miejsce pod względem zgonów spowodowanych przez alkohol w Europie.