Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Wiara: Święci i błogosławieni na Jasnej Górze

Ramówka
Facebook
Twitter
Darowizna

Przed uroczystością Wszystkich Świętych także przybywający na Jasną Górę przypominają, że święci i błogosławieni swoim przykładem życia inspirują nas do większej miłości Boga i ludzi.

Pielgrzymi podkreślają, że każdy ma jakiegoś szczególnie bliskiego patrona w niebie.

      2022-10-31 Pielgrzymi

Na Jasnej Górze przy Maryi Królowej Polski wielu świętych i błogosławionych uczyło się, jak być świadkami miłości i pokoju Chrystusa. Za życia, jak zapisano w jasnogórskich kronikach i historycznych opracowaniach, pielgrzymowało tu około 130 osób wyniesionych do chwały ołtarzy.

Obok paulinów w ciągu 640 lat trwania Jasnej Góry to właśnie polscy święci i błogosławieni w różny sposób przyczyniali się do szerzenia kultu Maryi Królowej Polski, jak np. bł. o. Honorat Koźmiński – przypomina o. Marcin Ciechanowski, podprzeor Jasnej Góry.

      2022-10-31 o. Marcin Ciechanowski

Jeszcze do 4 listopada można poznawać życie świętego, który był wielkim czcicielem Matki Bożej i jasnogórskim pielgrzymem, dzięki wystawie biograficznej ‘Św. Maksymilian Maria Kolbe’. Ekspozycja znajduje się na Wałach, od strony wejścia do Skarbca.

– Zawiera 20 paneli wystawienniczych przedstawiających nie tylko życie i działalność twórcy Rycerstwa Niepokalanej, ale także kult świętego – powiedziała Katarzyna Helik z Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi, autorka wystawy.

      2022-10-31 Katarzyna Helik

Szczególnym miejscem “obecności” rzeszy świętych jest jasnogórska Kaplica Relikwii z XVII wieku, a przez cały listopad będzie możliwość nawiedzenia krypty znajdującej się w podziemiach Kaplicy Matki Bożej.

xes/BPJG

Autor ES

2022-10-31

Więcej informacji z tej kategorii