Łomża 103,6 fm | Ostrołęka 93,9 fm | Grajewo 93,8 fm

Wiara: Święcenie pokarmów w Diecezji Łomżyńskiej

Ramówka
Facebook
Twitter
Darowizna

Zgodnie z wiarą chrześcijańską w Wielką Sobotę w Kościołach odbywa się święcenie pokarmów, które spożyją wierni w Niedzielę Zmartwychwstania. Śniadanie Wielkanocne ma wymiar duchowy i religijny. Zawartość koszyczka w różnych częściach Polski może się różnić, ale z pewnością muszą się w nim znaleźć: jajko, chleb, wędlina, chrzan, sól, pieprz czy baranek. Dodatkowo wiklinowe koszyczki wyłożone są białą serwetą i przyozdobione kolorowymi pisankami, bądź naturalną roślinnością.

Biskup Janusz Stepnowski poświęcił w tym roku pokarmy w pięciu parafiach Diecezji Łomżyńskiej.

-Prośmy Chrystusa Pana zawsze obecnego wśród tych, który Go miłują, aby pobłogosławił te pokarmy na stół Wielkanocny.

      2024-03-30 Bp Janusz Stepnowski - poświęcenie pokarmów

Każdy z pokarmów w wielkanocnym koszyczku ma głębsze znaczenie i nie jest przypadkowy- tłumaczy liturgista ks. Krzysztof Chodkowski:

-Jajko jest symbolem życia, więc w jakimś sensie jest symbolem Zmartwychwstania. Baranek Wielkanocny, nie ważne z czego zrobiony jest symbolem Baranka Paschalnego, czyli Chrystusa, który wychodzi z grobu i zwycięża śmierć, a wcześniej jest złożony jako baranek na ofiarę Paschalną. Mięso, wszelkie wędliny, które są przyniesione do pobłogosławienia też oznaczają Chrystusa – Baranka Paschalnego. Chleb jest symbolem Eucharystii, który przypomina nam Eucharystię i ten chleb, który Pan Jezus w czasie Ostatniej Wieczerzy wziął w swoje ręce i podał uczniom mówiąc: “Bierzcie i jedzcie, to jest moje ciało za was wydane”.

      2024-03-29 Ksiądz Krzysztof Chodkowski o zawartości koszyczka

Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji z dzisiejszego święcenia pokarmów w Diecezji Łomżyńskiej.

Autor M.D.

2024-03-30

Więcej informacji z tej kategorii